O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-07-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny nawozów wciąż rosną, pomimo spadających cen gazu!

Ceny nawozów

Ceny nawozów w dalszym ciągu notują wzrosty na rynku światowym. Najmocniej w górę idą notowania mocznika. 

W Europie pomimo spadków cen gazu, notowania nawozów otrzymują również trend wzrostowy.  Dodatkowo sprzedaż jest obecnie na niewielkim poziomie. Rolnicy skupiają się na żniwach, a magazyny zapełniają się zbożem.

Niższe ceny gazu jedynie hamują drożejące nawozy

W Egipcie, jednym z najważniejszych dostawców na rynek europejski, ceny mocznika po raz pierwszy od dłuższego czasu wzrosły w tym tygodniu powyżej 400 dolarów za tonę – do poziomu 415 dolarów. Ceny mocznika nadal rosły również na Bliskim Wschodzie oraz w portach eksportowych USA, co spowodowało wzrost cen innych nawozów azotowych. 

"Handlowcy czekają na ogłoszenie przetargu z Indii (ponad 1 mln ton), który powinien mieć ogromny wpływ na dalszy rozwój cen " – oceniają analitycy.

Rosnące ceny nawozów są jednak spowalniane przez utrzymujące się niskie ceny gazu ziemnego, które ostatnio nawet ponownie spadły i obecnie na rynku kształtują się na poziomie 27 euro za MWh. Obniża to koszty dużych producentów nawozów oraz zwiększa produkcję i podaż. 

Jak kształtowały się ceny nawozów w Europie?

W niemieckich portach importowych za azotan wapniowo-amonowy oczekiwano w tym tygodniu prawie 300 euro za tonę – to o 20 euro więcej niż na początku miesiąca. 

W przypadku mocznika wymagania cenowe nadal wynosiły około 460 euro za tonę. Za nawóz płynny żąda się obecnie prawie 280 euro, czyli o 5 euro więcej niż tydzień temu.

Ceny najważniejszego nawozu fosforowego znacząco spadły. Na rynkach kształtowały się w okolicach 560 euro za tonę – o 140 euro mniej niż na początku miesiąca. 

Ceny nawozów potasowych również znacznie spadły po nowym kontrakcie importowym do Chin kształtując się na poziomie około 325 euro za tonę. To o 5 euro więcej niż dwa tygodnie temu, ale o 230 euro mniej niż w maju tego roku.

Zobacz także: Ceny zbóż notują gwałtowne wzrosty! Jakie są tego powody?

swiatrolnika.info 2023