O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-07-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny zbóż notują gwałtowne wzrosty! Jakie są tego powody?

Ceny zbóż

Ceny zbóż ponownie gwałtownie rosną. Przyczyną jest zerwanie czarnomorskiej umowy zbożowej oraz zmienna pogoda po obu stronach Atlantyku. 

Dodatkowo kurs euro/dolar gwałtownie wzrósł w ostatnich tygodniach, przez co europejski eksport stał się droższy, a europejskie zboże mniej konkurencyjne na rynku światowym.

Rosja zrywa porozumienie czarnomorskie

Ceny zbóż gwałtownie wzrosły pod koniec ubiegłego tygodnia i nadal rosły na początku bieżącego.

Jednym z powodów wzrostów cenowych jest ogłoszenie przez rzecznika Kremla zerwania czarnomorskiej umowy zbożowej 

“Porozumienia czarnomorskie właściwie przestały dziś obowiązywać, część porozumień dotyczących Rosji w sprawie handlu zbożem nie została wykonana” – przekazał dziennikarzom Dmitrij Pieskow. Dodał, że Moskwa "natychmiast powróci do realizacji porozumień, gdy tylko rosyjska część umowy zbożowej zostanie sfinalizowana".

Rosja od kilku tygodni nalegała na przywrócenie swoim statkom dostępu do zagranicznych portów, normalizację sytuacji w zakresie ubezpieczenia statków do transportu zboża i innych ładunków suchych oraz ponowne podłączenie Banku Rolnego Rosji do systemu płatności międzybankowych SWIFT. 

Zmienna pogoda wpływa na ceny zbóż

Zmienna pogoda po obu stronach Atlantyku dodatkowo wpływa na rosnące ceny zbóż. 

W przypadku pszenicy powodem do niepokoju jest sucha i gorąca pogoda po obu stronach kanadyjskiej granicy, w szczególności powodująca wzrost cen pszenicy jarej na rynku kontraktów terminowych w Minneapolis. 

Francuscy analitycy donoszą, że zbiory jęczmienia ozimego i pszenicy na południe od Loary są już zaawansowane, podczas gdy zbiory pszenicy na północ od Sekwany rosną. Jednak deszcze we wschodniej i północnej Francji spowolniły postęp zbiorów w ostatnich dniach. Plony francuskiej pszenicy są nadal bardzo zróżnicowane między regionami. 

Europejskie ceny zbóż wzrosły z powodu rosnących cen pszenicy w Chicago, podczas gdy europejskie ceny rzepaku zanotowały spadek. Kurs euro/dolar gwałtownie wzrósł w ostatnich tygodniach, przez co europejski eksport stał się droższy, a europejskie zboże mniej konkurencyjne na rynku światowym.

Zobacz także: Najnowsza prognoza: Tegoroczne zbiory zbóż będą mniejsze niż w 2022 roku

swiatrolnika.info 2023