O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

10-10-2023

Autor: Świat Rolnika

Rynek produktów mleczarskich nareszcie ruszył! Ekspert: Indeks GDT notuje kolejne wzrosty

Rynek produktów mleczarskich ponownie odczuwa ożywienie. Wszystko to za sprawą kolejnych wzrostów indeksu cen GDT. 

Jak wyjaśnia w najnowszych (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej indeks wzrósł o 4,4% w porównaniu do wyniku odnotowanego w zeszłym miesiącu. Podkreśla, że jest to również dobra informacja dla polskich producentów. 

Rynek produktów mleczarskich ponownie notuje ożywienie

Podczas ostatniej sesji giełdowej, która odbyła się we wtorek, 3 października, zaobserwowano kolejny wzrost indeksu cen Global Dairy Trade (GDT). 

“To dobra informacja również dla nas, bo w końcu można powiedzieć, że rynek produktów mleczarskich ruszył. Aktualna wartość wskaźnika cen GDT wynosi 953, co oznacza wzrost o 4,4% w porównaniu do poprzedniego wydarzenia, które miało miejsce w zeszłym miesiącu” – wyjaśnia Jarosław Malczewski.

Podczas 341 wydarzenia sprzedano 38 350 ton metrycznych (MT) produktów mleczarskich, osiągając średnią cenę 3104 USD za tonę.

Ceny produktów mleczarskich rosną po wielu miesiącach spadków

Pod koniec września na rynku światowym po wielu miesiącach spadków i zastoju zanotowano pierwsze wzrosty cen produktów mleczarskich, głównie pełnego mleka w proszku oraz tłuszczu mlecznego. 

“Chiny aktywniej powróciły do zakupów. To sprawiło, że towar europejski stał się atrakcyjny cenowo na rynku światowym” – podkreśla prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej

Dodatkowo według najnowszych statystyk USDA Agricultural Price, świeże mleko kosztowało w lipcu 17,40 dolarów za cetnar. 

“Odnotowana wartość wyniosła 8,30 dolara za cetnar mniej niż w lipcu 2022 r., czyli o 50 centów mniej niż 17,90 dolara w czerwcu. Lipcowa cena Wisconsin All-Milk wyniosła 15,50 dolara za cetnar (cwt) i była najniższa od maja 2020 r.” – dodaje Malczewski.

Zobacz także: Europejskie mleczarnie poszukują nowych rynków zbytu! Ekspert: Polska również powinna podążać w tym kierunku

swiatrolnika.info 2023