O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-04-2023

Autor: Świat Rolnika

Węgry chcą utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy do końca roku

zakaz importu zboża z Ukrainy

Węgierski minister rolnictwa Istvan Nagy zapowiedział że jego kraj planuje utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy do końca roku.

Szef węgierskiego resortu rolnictwa zamierza przekonać do tego Komisję Europejską. Przekonuje że dzięki takiemu rozwiązaniu węgierscy rolnicy będą mogli zebrać i przechować nowe plony.

Węgry też wprowadziły zakaz importu zboża z Ukrainy

Nagy podkreślił przed spotkaniem z unijnymi ministrami rolnictwa w Luksemburgu, że jednym z głównych problemów jest obecnie kwestia zakłóceń na rynkach państw Europy Środkowej spowodowana importem ukraińskiego zboża. Nagy wskazał również na konieczność pomocy finansowej dla rolników, w tym węgierskich, w związku z dotychczas poniesionymi kosztami.

„Wspólnie z pięcioma sąsiadującymi krajami staramy się przekonać Komisję Europejską do znalezienia rozwiązania problemu na szczeblu unijnym” – powiedział polityk.

Od środy na Węgrzech obowiązuje rządowy zakaz importu 24 kategorii produktów – w tym zboża – z Ukrainy, w celu ochrony rynku wewnętrznego. Ograniczenia wprowadzono do końca czerwca. Jednocześnie tranzyt przez terytorium Węgier produktów z Ukrainy jest możliwy, ale po spełnieniu przez przewoźników określonych warunków, między innymi opuszczenia Węgier do końca siódmego dnia od wjazdu na terytorium kraju.

Przeciwko decyzji rządu zaprotestowało stowarzyszenie producentów artykułów zbożowych, które wskazywało, że ograniczenia odbiją się na hodowcach i konsumentach, a rynek węgierski potrzebuje jeszcze 700 tys. ton kukurydzy z importu.

Zobacz też: Telus: Niedługo lista firm, które zarobiły na imporcie zboża z Ukrainy

zakaz importu zboża z Ukrainy

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023