O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-07-2023

Autor: Świat Rolnika

Uzbrojenie działki rolnej – procedury i potencjalne koszty inwestycji?

Uzbrojenie działki rolnej

Uzbrojenie działki rolnej to termin używany do opisu serii procedur administracyjnych i budowlanych.

Mają one na celu zapewnienie nowo powstającemu budynkowi dostępu do energii elektrycznej, gazu, wody i kanalizacji. Nie wszystkie media są niezbędne, jednak w takiej sytuacji należy dysponować zgodną z prawem alternatywą. W poniższym artykule dowiecie się Państwo, jakie procedury należy spełnić oraz jak kształtują się koszta przyłączeń.

Co należy uwzględnić w projekcie?

Przed rozpoczęciem właściwego procesu budowlanego, kluczowym etapem jest uzbrojenie działki rolnej. Brak dostępu do mediów takich jak woda, prąd, gaz czy kanalizacja może znacząco utrudnić korzystanie z niej. Jednak istnieją ekologiczne alternatywy, takie jak wykorzystanie pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych czy biologicznych oczyszczalni przydomowych, które mogą zastąpić tradycyjne metody ogrzewania, odprowadzania ścieków i dostarczania energii elektrycznej. 

Ważne jest uwzględnienie każdej z tych koncepcji w projekcie domu, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego działki oraz wymaganiami technicznymi dostawców poszczególnych mediów.

Uzbrojenie działki rolnej – od czego zacząć?

Piękne położenie wśród pól i urokliwej okolicy może skusić  do poszukiwania działki budowlanej na obszarze rolnym. Jednak jeśli nie jesteśmy rolnikami, którzy mają uprawnienia do budowy na gruntach rolnych zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, będziemy musieli podjąć proces odrolnienia takiej ziemi. 

To zadanie może być czasochłonne i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, dlatego warto uwzględnić to już przed zakupem działki. Ponadto kwestia przyłączy na słabo zaludnionym terenie, może stwarzać problemy zarówno techniczne, jak i finansowe. 

Oczywiście istnieje możliwość budowy domu całkowicie ekologicznego i niezależnego od zewnętrznych mediów, korzystając z wody ze studni, ekologicznej oczyszczalni, pompy ciepła do ogrzewania oraz energii fotowoltaicznej. 

Z jakimi kosztami musimy się liczyć przy uzbrojeniu?

Kosztów związanych z uzbrojeniem działki rolnej nie można jednoznacznie określić. Różnią się w zależności od lokalizacji, odległości od istniejących sieci, długość przyłączy oraz możliwość przeprowadzenia ich przez sąsiednie działki. Nie zawsze istnieją techniczne możliwości wykonania wszystkich przyłączy, ani też zawsze jest to konieczne (np. można zrezygnować z gazu lub zdecydować się na ekologiczną oczyszczalnię, ale nie można budować szamba tam, gdzie dostępna jest istniejąca sieć kanalizacyjna).

Koszt budowy przyłącza elektrycznego zależy od wielu czynników i nie jest możliwe nawet przybliżone oszacowanie inwestycji. Wiele zależy od zapotrzebowanej mocy, długości i rodzaju przyłącza, a także technicznych możliwości operatora systemu energetycznego.

Cena przyłącza wodno-kanalizacyjnego zaczyna się od około 6000 złotych. Rośnie on wraz z długością przyłącza, gdzie za każdy metr trzeba dopłacić od 200 do 400 zł. Zazwyczaj całkowity koszt inwestycji, wliczając w to projekt i opłaty administracyjne, mieści się w przedziale od 6000 do 10000 zł.

Wybudowanie przyłącza gazowego wiąże się z kosztem około 8000 zł (dla 15 metrów przyłącza). Poprzedza go proces obejmujący opracowanie projektu, złożenie wniosku oraz otrzymanie decyzji administracyjnej, na podstawie której rozpoczyna się budowa i odbiór przyłącza gazowego.

Zobacz także: Dostęp do drogi publicznej dla działki bez dojazdu – jak ustanowić służebność?

swiatrolnika.info 2023