O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

01-09-2023

Autor: Świat Rolnika

Szklarnia całoroczna – sposób na świeże owoce i warzywa przez cały rok!

Szklarnia całoroczna

Szklarnia całoroczna umożliwia uprawę świeżych warzyw i owoców przez cały rok. Jednak to nie wszystko, ponieważ otwiera ona perspektywę również na inne wykorzystanie.

W poniższym artykule wyjaśnimy, jakie są różnice pomiędzy tradycyjną szklarnią a tą całoroczną, jakie wyposażenie będzie potrzebne, a także jakie rośliny można w niej uprawiać?

Szklarnia całoroczna – od czego zacząć?

W przeciwieństwie do typowej szklarni – znanej jako foliak – szklarnia całoroczna potrzebuje specjalnej i solidnej budowy. Przede wszystkim konstrukcja ta musi być odporna na obciążenia wynikające z opadów śniegu – nawet pomimo faktu, iż zdarzają się one coraz rzadziej w okresie jesienno-zimowym.

Projekt szklarni całorocznej musi także uwzględniać zdolność do udźwignięcia ciężaru związanego z oświetleniem oraz systemem ogrzewania, które zapewnią odpowiednie warunki wzrostu roślin.

Szklarnia całoroczna wiąże się z wyższymi kosztami w porównaniu z klasycznym foliakiem. Poza samą strukturą istotną rolę odgrywa tu system izolacji termicznej, który zapobiega zamarzaniu gleby. Umożliwia on na przykład uprawę pomidorów nawet w miesiącach zimowych.

W szklarni całorocznej niezbędne jest również zastosowanie systemu ogrzewania, zazwyczaj opartego na biomasie, co istotnie redukuje koszty utrzymania samej szklarni.

W Polsce długość okresu wegetacyjnego głównie zależy od ilości dostępnego światła słonecznego. W zimie jest go znacznie za mało, co utrudnia proces kiełkowania i wzrostu roślin. W związku z tym konieczne jest oświetlanie naszej szklarni za pomocą lamp o barwie zbliżonej do naturalnego światła, aby umożliwić prawidłowy wzrost i rozwój sadzonek.

W jaki sposób możemy zagospodarować naszą szklarnię?

Szklarnia całoroczna daje nam różnorodne perspektywy. Możliwe jest w niej przechowywanie roślin, które nie przetrwają zimy w gruncie, a także utworzenie przydomowej oranżerii lub prowadzenie tradycyjnej uprawy. Najpopularniejszymi uprawami są pomidory, truskawki oraz zioła, które doskonale prosperują w warunkach szklarniowych.

Szklarnia całoroczna doskonale nadaje się również do hodowli ogórków i dodatkowo stanowi doskonałe miejsce na wczesne kwiaty, które później ozdobią rabaty ogrodowe. Może być również atrakcyjnym polem do eksperymentów dla pasjonatów ogrodnictwa, ponieważ pozwala na siew różnych nasion oraz poszukiwanie nowych, egzotycznych odmian roślin.

Inwestycja w szklarnię całoroczną jest z pewnością kosztowna, ponieważ obejmuje nie tylko solidną konstrukcję, ale także wydatki na oświetlenie i ogrzewanie. Jednak w zamian otrzymujemy świeże  plony przez cały rok, równie aromatyczne jak te zbierane w pełni lata. Kreując wyjątkowy mikroklimat wewnątrz szklarni, można także stworzyć specjalny kącik wypoczynkowy z egzotyczną roślinnością. Właściciele szklarni całorocznych zdają sobie sprawę, że choć koszty tego ogrodowego przedsięwzięcia nie należą do najniższych, zdecydowanie rekompensują je wielokrotnie dzięki osiągniętym efektom!

Zobacz także: Szkółka ogrodnicza – od czego zacząć i czy można na niej zarobić?

swiatrolnika.info 2023