O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-09-2023

Autor: Świat Rolnika

Chiny sprowadzają coraz więcej mięsa Analitycy: Import wołowiny pobił historyczny rekord

Import wołowiny

Import wołowiny w Chinach pobił kolejny historyczny rekord. Według informacji analityków rynkowych w lipcu tego roku dostarczono do Chin 295 tysięcy ton wołowiny.

Wynik ten przebił poprzedni miesięczny rekord wynoszący 273 000 ton, który został osiągnięty w czerwcu 2022 roku.

Import wołowiny do Chin wciąż rośnie

Jak informują analitycy rynkowi, od jakiegoś czasu pojawiały się doniesienia o znaczącym tonażu brazylijskiego mięsa oczekującego na odprawę importową w chińskich portach. Brazylia odzyskała w lipcu swój udział w rynku chińskim wynoszący 50%, który osiągnęła już wiosną ubiegłego roku. Lecz później go utraciła z różnych powodów m.in. przez własne embargo obowiązujące w lutym i marcu tego roku, w wyniku czego w maju udział brazylijskiego mięsa w rynku chińskim osiągnął minimalny poziom 19%.

Udział utracony przez Brazylię został podzielony pomiędzy Argentynę i Urugwaj (po 7%), Australię (5%), USA i Nową Zelandię (po 4%).

Import wołowiny z Argentyny utrzymał drugie miejsce z wynikiem 17%, choć poniżej średniej z poprzednich miesięcy.

Z drugiej strony Urugwaj w dalszym ciągu tracił udział w rynku, spadając poniżej 10%, co miało miejsce tylko dwukrotnie w ciągu ostatnich 20 miesięcy oraz zbliżał się do poziomu Australii, Nowej Zelandii i USA.

Ceny wołowiny nadal rosną

Średnia cena mrożonego mięsa bez kości osiąga obecnie najwyższy poziom 7600 dolarów za tonę, gdzie w ubiegłym roku potrafiła osiągnąć poziom 5400 dolarów za tonę. Nikt nie ma odwagi sporządzić prognozy cen na nadchodzące miesiące, ponieważ ogólne wyniki chińskiej gospodarki są gorsze od oczekiwanych, aktywność gospodarcza spowalnia i panuje presja deflacyjna.

Z drugiej strony druga połowa roku była zawsze najbardziej aktywna i wpływała na import między innymi wołowiny.

Chiny zaimportowały w tym roku 1,52 mln ton mięsa, o 100 tys. (7%) więcej niż w tym samym okresie w 2022 r. i o 230 tys. (17%) więcej niż w 2021 r. 

swiatrolnika.info 2023