Hodowla

Rosja zniosła zakaz eksportu polskiego drobiu!

Federacja Rosyjska podjęła decyzję o zniesieniu zakazu eksportu polskiego drobiu do tego kraju. Wiele z produktów drobiowych będzie mogło wrócić na rosyjskie stoły.

W wyniku licznych działań polskiej Inspekcji Weterynaryjnej, w tym uzupełnienia obszernych kwestionariuszy, działań informacyjnych, a także zaangażowania Komisji Europejskiej, rosyjska służba weterynaryjna z dniem 6 sierpnia 2018 r. zniosła zakaz wwozu z terytorium Polski: mięsa drobiowego, gotowych produktów mięsnych z drobiu i wszystkich rodzajów produktów drobiarskich, zawierających w swoim składzie produkty przetwórstwa drobiu; pasz i dodatków paszowych dla drobiu, a także używanych urządzeń do utrzymywania, uboju i rozbioru drobiu.

Jednakże, zgodnie z Uchwałą Rządu Federacji Rosyjskiej w dalszym ciągu obowiązuje zakaz wwozu na terytorium tego kraju mięsa drobiowego oraz podrobów jadalnych z drobiu (kod celny 0207), tłuszczy z drobiu (kod celny 1501) oraz gotowych produktów spożywczych (kod celny 160100). Możliwy jest natomiast eksport na terytorium Federacji Rosyjskiej drobiowych produktów spożywczych zgodnie z kodem celnym 1602 oraz mięsa drobiowego i podrobów jadalnych z drobiu, przeznaczonych do produkcji żywności dla dzieci (kod celny 0207).

W praktyce oznacza to, że na teren Rosji nadal nie będą mogły wjechać produkty drobiowe niepoddane obróbce termicznej (kod celny 160100), głównie kiełbasy. Na rosyjskie stoły wrócą zaś np. kurczaki w galarecie, ćwiartki lub połówki kurczaków, pasztet, szynki czy gotowe dania zawierające mięso drobiowe.

Jednocześnie strona rosyjska uzależniła zniesienie zakazu wwozu do Federacji Rosyjskiej piskląt jednodniowych oraz jaj wylęgowych z 11 polskich województw od wyników kontroli ferm drobiarskich i wylęgarni drobiu. Strona polska zgłosiła gotowość do poddania się kontroli rosyjskiej pismem z dnia 18 lipca 2018 r. W tej sprawie prowadzona będzie dalsza korespondencja.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./Fot. Sam/CC-BY-SA 2.0/flickr.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.