truciciele powietrza

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowska i Gospodarki Wodnej. Za treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia.

logo-nfos logo-pz

Światowi liderzy w zanieczyszczaniu powietrza

Pytanie, które sobie zadaje wielu ludzi czy to Europa jest największym producentem zanieczyszczeń w atmosferze? Odpowiedź brzmi - Nie! Największymi trucicielami na ziemi są Chiny i Indie, które wytwarzają ponad połowę globalnych emisji gazów cieplarnianych.
Państwo Środka czyli Chiny są największym emiterem dwutlenku węgla na świecie, wytwarzając około 30% globalnej emisji. Drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmują Indie z około 7% globalnej emisji.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat to Chiny i Indie były odpowiedzialne za dużą część wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych. Rekord Chin został osiągnięty w  2018 roku kiedy to  wyemitowały więcej dwutlenku węgla niż wszystkie kraje rozwinięte razem wzięte.
Na usprawiedliwienie Chin i Indii można dodać że są dużymi krajami i mają największą populację na naszej planecie, odpowiednio 1,412 miliarda oraz 1,417 miliarda, a więc naturalnie emitują więcej gazów cieplarnianych niż mniejsze kraje. Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że  Chiny i Indie również są silnie uzależnione od węgla, co jest głównym źródłem ich emisji. Węgiel to paliwo kopalne, którego spalanie emituje bardzo duże ilości dwutlenku węgla. Chiny i Indie posiadają ogromne zasoby węgla koszt jego wydobycia jest stosunkowo tani, więc są one bardzo uzależnione od tego paliwa.
Czy oba kraje czyli Chiny i Indie mają cele, aby ograniczyć emisję szkodliwych gazów? Chiny chcą osiągnąć neutralność klimatyczną do 2060 roku, natomiast Indie w 2021 r. podczas szczytu klimatycznego zapowiedziały osiągnięcie neutralności klimatyczne w okolicach 2070 r. choć w ostatnich miesiącach podważały sens tego zobowiązania.
Europa nie jest, aż tak wysokoemisyjna jak państwa z rejonu Azji. Największymi trucicielami w Europie są Niemcy, Polska i Francja. Niemcy to największy emiter dwutlenku węgla w Europie, który wytwarza około 22% emisji gazów cieplarnianych na kontynencie. Drugie miejsce w tym wstydliwym rankingu przypada Polsce, która jest na drugim miejscu z około 11% emisji, natomiast trzecie miejsce zajmuje Francja z około 9% emisji.
Z czego wynika wysokaemisyjność tych trzech państw? Niemcy, Polska i Francja są największymi konsumentami energii w Europie, więc ich emisyjność spowodowana jest ich wysokim zużyciem energii. Jeśli chodzi o dokładny rozkład co najbardziej w tych krajach sprzyja emisji to w Niemczech jest to węgiel, zaś w Polsce i Francji gaz ziemny.
Jak Europa chce walczyć z zanieczyszczeniem powietrza przez gazy cieplarniane? Niemcy chcą osiągnąć neutralność klimatyczną do 2045 roku, a Polska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku podobnie jak Francja.