O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-04-2024

Autor: Świat Rolnika

Oceny rolnicze: Ekożywność coraz mniej popularna

Mimo sporych nakładów finansowych na promocję ekologicznej żywności zainteresowanie jej zakupem oraz jej produkcja nie tylko nie rośnie, a w niektórych przypadkach nawet spada.

Francuzi nie chcą ekożywności
Po raz pierwszy  w 2023 roku produkcja mleka ekologicznego we Francji spadła w porównaniu do roku poprzedniego. Całkowita produkcja mleka organicznego wyniosła 1,23 miliarda litrów, co oznacza spadek o 4,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, 2022. Udział mleka krowiego w produkcji mleka utrzymywał się na stosunkowo stabilnym poziomie 5,4%. Jak podaje serwis statystyczny Insee, nadrzędnym celem całej branży mleczarstwa organicznego w 2024 roku będzie odwrócenie trwającego spadku konsumpcji. Mimo sporych nakładów finansowych na promocję ekologicznej żywności zainteresowanie jej zakupem oraz jej produkcja nie tylko nie rośnie, a w niektórych przypadkach nawet spada. Po raz pierwszy  w 2023 roku produkcja mleka ekologicznego we Francji spadła w porównaniu do roku poprzedniego. Całkowita produkcja mleka organicznego wyniosła 1,23 miliarda litrów, co oznacza spadek o 4,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, 2022. Udział mleka krowiego w produkcji mleka utrzymywał się na stosunkowo stabilnym poziomie 5,4%. Jak podaje serwis statystyczny Insee, nadrzędnym celem całej branży mleczarstwa organicznego w 2024 roku będzie odwrócenie trwającego spadku konsumpcji.
FNPL, tj, organizacja, która reprezentuje francuskich producentów mleka już teraz ma spore obawy co do przyszłości. Z badania wynika, że 5% producentów mleka zaprzestało w zeszłym roku produkcji mleka organicznego i albo wznowiło produkcję mleka konwencjonalnego, albo całkowicie wycofało się z branży mleczarskiej. Po raz pierwszy liczba osób, które zrezygnowały z udziału w programie ekologicznego sektora mleczarskiego, przekroczyła liczbę nowych uczestników. Jak się okazuje, w innych obszarach wcale nie jest lepiej, a miejscami wyniki są katastrofalne. Liczba osób odchodzących z rolnictwa może w 2024 r. jeszcze bardziej wzrosnąć ze względu na to, że znaczny odsetek rolników podpisze 5-letnią umowę o przekształceniu.
Rolnicy, którzy zdecydowali się na produkcję ekologiczną borykają się z obniżonymi plonami z powodu niesprzyjających warunków pogodowych oraz mają problem ze zwiększeniem skali produkcji.Podstawowym problemem jest zmniejszony popyt konsumentów na żywność ekologiczną, zwłaszcza na produkty mleczne, ze względu na stosunkowo wyższe ceny w porównaniu do żywności konwencjonalnej. Spadek popytu można przypisać różnym czynnikom, takim jak trwający kryzys związany z kosztami życia lub innymi przyczynami indywidualnymi.
Pomimo mniejszej dysproporcji cenowej w porównaniu do lat poprzednich, sprzedaż organicznych produktów mlecznych w głównych punktach sprzedaży detalicznej, takich jak supermarkety, odnotowała w ubiegłym roku spadek o 10-18%, w zależności od konkretnego produktu, w porównaniu do 2022 roku. W placówkach detalicznych, takich jak liczne sieci żywności organicznej i naturalnej we Francji, sprzedaż odnotowała spadek, choć mniej znaczący, natomiast rolnicy, którzy bezpośrednio sprzedają swoje produkty konsumentom, zaobserwowali niewielki wzrost obrotów.

Rząd wspiera ekożywność
W reakcji na niedawne demonstracje rolników francuski rząd zwiększył wsparcie dla rolnictwa ekologicznego, przeznaczając dodatkowe 50 mln euro, co daje łączny wkład do 90 mln euro. Niemniej jednak w branży coraz powszechniejsze jest przekonanie , że producenci mleka otrzymają minimalne korzyści finansowe z takich środków. Aby się kwalifikować, rolnicy muszą odnotować co najmniej 20% spadek swoich przychodów w 2023 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Bardzo niewiele gospodarstw mlecznych spełnia ten wymóg. Przewiduje się, że branża mleczarska otrzyma maksymalnie 8 mln euro. W związku z tym rolnicy apelują o obniżenie tego progu. Według przedstawicieli organizacji związkowych, francuski minister rolnictwa powinien dołożyć wszelkich starań, aby pomóc rolnikom, którzy najbardziej potrzebują jego wsparcia. Według instytucji gospodarczej CNIEL, aby zapewnić pomoc finansową na produkcję mleka organicznego w naszym kraju, potrzeba minimum 20 milionów euro.

Kazachstan przegrywa z Rosją
Według Władimira Kożewnikowa, dyrektora kazachskiego związku mleczarskiego, kazachskie przedsiębiorstwa mleczarskie w większości przegrywają konkurencję z rosyjskim przemysłem mleczarskim na własnym terenie ze względu na znaczne wsparcie finansowe ze strony rosyjskiego rządu.
 

swiatrolnika.info 2023