Hodowla

Wzrost cen tucznika w Niemczech jest efektem sezonowym i nie będzie trwały

Prognozy Komisji Europejskiej zakładają wzrost produkcji wieprzowiny we Wspólnocie w całym 2018 roku do 24 mln ton (+1,5 procent r/r). W UE w całym 2018 w roku pojawi się więc 365 tys. ton więcej wieprzowiny niż w 2017 roku. Unijni eksperci przewidują zagospodarowanie dodatkowej produkcji poprzez zwiększony eksport o 64 tys. ton (+2,5 procent r/r) oraz wzrost konsumpcji o 300 tys. ton (+1,2 procent).

Tymczasem przyrost produkcji wieprzowiny w krajach unijnych w pierwszym kwartale wyniósł (+4,1 procent r/r/). Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej zakłada, że Polska w ciągu pierwszych sześciu miesięcy wyprodukowała rekordową ilość 1059 tys. ton wieprzowiny (+10,4 procent r/r) przy rosnącej wadze ubojowej. W drugim półroczu Związek spodziewa się się, że produkcja będzie stopniowo spadała wraz ze spadkiem pogłowia świń. Jednakże spadkowi produkcji wieprzowiny będzie towarzyszył, w ocenie KZP-PTCh wzrost cen pasz.

Tucz prosiąt zakupionych z Danii stał się nieopłacalny. Widać to wyraźnie na wynikach eksportu prosiąt duńskich do Polski. W czerwcu br. dostawy duńskich prosiąt spadły do 218 tys. szt. czyli o 58 procent mniej w porównaniu z miesiącem poprzednim.

Upały szczególnie intensywne w Północnej i Centralnej Europie ograniczają podaż żywca wieprzowego na unijnym rynku. Przyrosty są niskie, a waga ubojowa spada. Na południu Europy duży ruch turystyczny działa stabilizująco na ceny wieprzowiny.

W 31 tygodniu oferta żywca wieprzowego w Niemczech nie była obfita. Już ostatnie notowania małej giełdy ISW potwierdzały niewystarczającą podaż tuczników na rynku. Wobec braku możliwości pokrycia zapotrzebowania na surowiec w dniu 1/08/2018 ubojnie w Niemczech zaakceptowały wzrost ceny o 2 centy do poziomu 1,41 €/kg (wbc).

Jak wskazuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej ruch cen w górę spowodowany jest efektem sezonowym i nie zapowiada trwałej tendencji. W Polsce w bieżącym tygodniu spodziewane są również niewielkie wzrosty cen żywca wieprzowego 5-10 groszy za kilogram.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./kzp-ptch.pl/Fot. Animal People Forum/CC-BY-NC 2.0/flickr.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.