Hodowla

KZP-PTCh: Rośnie produkcja wieprzowiny w Unii, problemem niskie ceny i problemy z eksportem

Produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej rośnie, zdaniem związkowców również w Polsce dojdzie do wzrostu produkcji mięsa wieprzowego.

Jak wskazuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej produkcja wieprzowiny w Unii w pierwszym kwartale 2018 roku wzrosła o 4,1 procent r/r. Jest to następstwem zwiększonego pogłowia stada podstawowego świń, które w grudniu 2017 wykazało wzrost 1,1 procent.

W ocenie KZP-PTCh wzrost produkcji wiąże się z okresem dobrej koniunktury od połowy 2016 roku do jesieni 2017 roku, która zachęcała producentów do zwiększania skali produkcji. Bardziej produkcja przyrosła w krajach EU-N13 (+10 procent) niż w krajach EU-15 (+3 procent). Największy wzrost produkcji w pierwszym kwartale nastąpił w Polsce (+12,8 procent), Rumunii (+18 procent) i Słowacji (+19 procent).


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Komisja Europejska przewiduje, że szybki wzrost produkcji wieprzowiny zostanie wyhamowany w drugiej połowie roku z powodu niskich świń cen oraz problemów z eksportem. Łączna produkcja w 2018 roku wyniesie 24 mln ton (+1,5 procent r/r). W 2019 rynek wieprzowiny będzie się stabilizował, jednakże ceny będą uzależnione od możliwości eksportowych.

Szacunki Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej wskazują, że również w drugim kwartale produkcja wieprzowiny w Polsce rosła. Związek przewiduje, że w naszym kraju w pierwszym półroczu 2018 roku nastąpił wzrost produkcji o 10,4 procent r/r.

M.O./kzp-ptch.pl/Fot. stu_spivack/CC-BY-SA 2.0/flickr.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.