Logo Świat Rolnika


Hodowla

19 maj 2017

Simentalskie czempiony

Na Gali Mlecznej organizowanej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka krowy rasy simentalskiej zajęły I miejsce w kategorii średniej wydajności stada powyżej 50 sztuk.

 

Rok 2016 nie był dla producentów mleka łatwy. Najpierw susza i problemy z dostępem do dobrej jakościowo paszy, potem spadki cen i problemy z utrzymaniem opłacalności produkcji. Mimo to, są i tacy, którym udało się nie tylko przejść przez kryzys, ale także podnieść wydajność w gospodarstwie. Stadnina Koni "Pępowo", stadem liczącym ponad 300 sztuk, ze średnią wydajnością stada w wysokości 8 836 kg w rok 2016 roku, zajęła I miejsce na Gali Mlecznej organizowanej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów mleka. Warty podkreślenia jest fakt, że średnia wydajność krajowa dla tej rasy wynosi 6 146 kg., a w Austrii i Szwajcarii wynosi odpowiednio 7 220 kg i 7 389 kilogramów. Dlatego sukces pępowskiej hodowli z wynikiem średniej wydajności stada na poziomie 8 836 kg mleka rocznie, jest nie lada osiągnięciem. 

 

Krowy rasy simentalskiej hodowane w Stadninie Koni "Pępowo" od 2007 roku odnoszą wiele sukcesów i są wyróżniane nie tylko na wystawach hodowlanych tytułami Czempionów i Superczempionów. Mleko tej rasy krów jest szczególnie cenione ze względu na jego walory technologiczne, ale również wysoką zawartość kapazeiny.

 

Od 2015 roku PFHBiPM hodowców krów rasy simentalskiej dzieli na dwie grupy do 50 sztuk i powyżej 50 sztuk. Producenci mleka, niezależnie od liczebności stada wciąż podnoszą wydajność i osiągają rekordowe wyniki. Na sukces mogą liczyć nie tylko duże gospodarstwa z ponad tysiącem krów, ale także średnie i małe gospodarstwa. Dowodem na to są laureaci Mlecznej Gali 2017, czyli konkursu dla najlepszych producentów mleka w Polsce.


anr.gov.pl/AZK/Fot.pixabay.com