Finanse

Temperatury zmniejszyły podaż, ale nie spowodowały wzrostu cen tuczników

W Niemczech w dniu 25 lipca 2018 obniżono cenę poubojową tuczników na kolejny tydzień o kolejne 2 eurocenty do wysokości 1,39 €/kg. To druga z kolei obniżka ceny za Odrą.

Wysokie temperatury w poszczególnych krajach Europy obniżyły podaż tuczników, ale nie był to obniżki na tyle duże, aby pozwolić na stabilizację rynku. Również Holandia, podobnie jak Niemcy, obniżyła cenę tucznika o 2 eurocent na kilogram. Z kolei Dania, która szczególnie uzależniona jest od eksportu obniżyła cenę tucznika obniżyła tydzień wcześniej – o 3 eurocenty.

Szczęście mają Hiszpania, Francja i Włochy – ze względu na napływ turystów, nie zostało dotknięte spadkiem sprzedaży i cen wieprzowiny. Jak wskazuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej słabszy eksport jest kompensowany w tych krajach większą sprzedażą na rynku wewnętrznym.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Unia Europejska jest największym eksporterem wieprzowiny na świecie, a możliwość podniesienia cen skupu świń na terenie UE zależy od tego ile unijnej wieprzowiny uda się ulokować na rynkach krajów trzecich. Trendy swiatowe pokazują jednak nadprodukcję (zwłaszcza w Chinach), co znacznie utrudnia sprzedaż produktów poza terenem Wspólnoty. Jak ocenia KZP-PTCh ceny wewnątrzunijne spadły o 17 procent w skali rok do roku, a eksport stoi w miejscu – wynosi 1600 tysięcy ton w wadze tusz.

Nie pomaga również kwestia afrykańskiego pomoru świń, z którym nie mogą sobie poradzić poszczególne kraje Unii Europejskiej, takie jak Polska, Bułgaria czy Rumunia. 

Jak wskazuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, Polska, mimo tych światowych trendów, zwiększyła swój eksport wieprzowiny za pierwsze pięć miesięcy 2018 roku do 204 tys. ton (wzrost o 4 procent r/r). Mimo wzrostu ilości sprzedawanej za granicę wieprzowiny, spadek cen spowodował obniżenie wartości eksportu do kwoty 1,5 mld zł (spadek 11,3 procent w ujęciu rok do roku).

M.O./kzp-ptch/Fot. AdamChandler86/CC-BY-NC-ND 2.0/flickr.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.