Logo Świat Rolnika


Ekologia

mniszek
17 maj 2017

Mniszek lekarski na dolegliwości i nie tylko

Maj kojarzy się z kwitnieniem kilku charakterystycznych dla tego miesiąca roślin. Obok bzu czy konwalii w przydomowych ogrodach i na polach roi się od żółtego koloru. Wszystko za sprawą kwitnienia mniszka lekarskiego. Pospolicie nazywany "mleczem", zwyczajowo traktowany jak chwast, ma jednak wiele właściwości zdrowotnych i leczniczych, a oprócz tego można go z powodzeniem wykorzystać w kuchni.

Aby zastanowić się nad praktycznym zastosowaniem mniszka, najpierw warto poznać jego skład i podstawowe właściwości. Wszystkie części tej rośliny zawierają sok mleczny, którego głównym składnikiem jest taraksacyna. To ona decyduje o większości jego walorów leczniczych. Z kolei korzeń zawiera dodatkowo insulinę, fruktozę, garbniki oraz olejek eteryczny. Najbardziej charakterystyczne jednak są żółte kwiaty mleczu, które zawierają flawonoidy i sole mineralne takie jak magnez, potas, siarka, czy krzem. Oprócz tego są skarbnicą witaminy C.

Wszystkie wymienione składniki mniszka powodują, że jego zastosowanie wpływa na regulację procesu trawienia, za sprawą pobudzenia wytwarzania soku żółciowego i żółci przez wątrobę oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie trzustki. Z tego powodu zaleca się zastosowanie mniszka podczas rekonwalescencji po przebytych chorobach wątroby, czy wystąpieniu ryzyka kamicy żółciowej. Oprócz tego mniszek lekarski ma działanie moczopędne, odtruwające i oczyszczające. Badania wykazały, że przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu, stąd zaleca się go w czasie osłabienia i podatności na infekcję. Mniszek działa również na zewnętrzną część naszego organizmu, ponieważ wpływa na gojenie się ran, a ponadto można go zastosować jako okład na brodawki i kurzajki.

Wszystkie wytworzone z mniszka przetwory zawierają składniki lecznicze, o których była mowa wcześniej, a gama ich zastosowania jest rzeczywiście bardzo szeroka. Jeśli chodzi o kuchenne zastosowanie, jak się okazuje liście mniszka mogą stanowić doskonałą bazę sałatek. A taka, która jest przygotowana ze świeżych, czyli takich, które teraz można znaleźć na łące, to już konkretna bomba witaminowa. Co ciekawe, w liściach mniszka jest więcej witaminy A niż w marchwi, co potwierdza tylko fakt jego dużej wartości odżywczej. Sałatka to tylko jedno z zastosowanń liści mniszka, jak się bowiem okazuje, można wykorzystać go również jako nadzienie do pierożków, czy naleśników.

Warto wiedzieć, że te jakże popularne na polu żółte kwiaty mniszka, to świetna baza do wina. Do zebranych łebków, zgromadzonych w naczyniu, wystarczy dodać cytrynę i pomarańczę, efekt będzie wówczas zadowalający niejednego smakosza. Z kolei ze skwaszonego wina można potem przygotować ocet. Pozostając w tematyce płynnych substancji, warto poznać specyfikę syropu z mniszka. Ma on nadzwyczajne właściwości, szczególnie w walce z przeziębieniem.
Mnogość zastosowań produktów uzyskanych na bazie mniszka jest naprawdę bardzo duża. Nie wszyscy pewnie wiedzą, że w jego skład wchodzi miedź, a co za tym idzie może nadawać się jako naturalny nawóz do kwiatów. Tu jednak należy wykorzystać całe rośliny łącznie z korzeniem, które umieszcza się w naczyniu, zalewa wodą i pozostawia na 30 minut. Po upływie tego czasu przestudzonym wywarem można podlewać kwiaty w ogrodzie.

Nie ma zatem na co czekać i warto skorzystać z okazji, kiedy mniszek jest w fazie kwitnienia. Zastanowić się, które zastosowanie będzie nam najlepiej odpowiadało i wykonać syrop, sałatkę, czy nalewkę z mniszka. Jest to surowieć łatwo dostępny, ale przede wszystkim bogaty w dużą ilość składników, które na pewno nie zaszkodzą naszemu organizmowi.

 

Kalina Brzozowska/ fot. pixaby.com

Hodowla i uprawy

“Pozwólcie pracować”- o tylko tyle i aż tyle proszą ludzie związani z branżą futerkową

...

W wykazie prac legislacyjnych ministra rolnictwa został umieszczony projekt rozporządzenie w sprawie zarządzenia ...

W województwie zachodniopomorskim rolnicy domagają się od myśliwych odst...

Jeżeli jakikolwiek poseł PiS podniesie rękę za tym idiotycznym pomysłem, żeby w Polsce zakazać hodowli zwierz...

Polska jest drugim w Europie i trzecim na świecie producentem naturalnych skór zwierząt futerkowych. Od dłu...

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Według badania IPSOS przeprowadzonego na 1000 osób z całej Polski 73 proc. popiera hodowlę zwierząt futerk...

Hodowla zwierząt futerkowych to biznes z ogromnym potencjałem. Przedstawiamy kilka istotnych faktów dotyczą...

Nornice są jak nieproszeni goście, jednak czują się między naszymi grządkami jak u siebie w domu. Czy można me...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

O hodowli zwierząt futerkowych ostatnio jest bardzo głośno. Być może dlatego, że Polska jest w niej druga w Eur...