Logo Świat Rolnika


Agrobiznes

norka
18 maj 2017

Norki – polski produkt, światowy sukces. Cała prawda o norkach

Produkty naturalne: Futra, buty i galanteria skórzana to jedne z najlepszych polskich hitów eksportowych. Jesteśmy czołowym eksporterem futer nie tylko w Europie, ale i na świecie. Rocznie produkujemy ponad 9 mln skór norek. Branża, wraz z firmami saportującymi, zatrudnia ponad 50 000 osób. Żadna inna specjalność polskiego rolnictwa nie osiągnęła na przestrzeni ostatnich lat tak spektakularnego, globalnego sukcesu. Marka polskiej skóry konkuruje dziś z największymi potęgami gospodarczymi jak Dania, Rosja, Chiny czy Kanada.

Dla wielu polskich miejscowości hodowcy norek są jedynym pracodawcą. Fermy norek dają pracę nie tylko pracownikom na fermach. Wokół hodowli rozwinęły się firmy z branż drzewnej, budowlanej, elektronicznej czy metalowej, które ściśle współpracują z hodowcami.

Tak dynamicznie rozwijająca się branża wpłynęła również na jakość polskiego i światowego designu. Młodzi projektanci opracowują produkty z najlepszych polskich skór, które podbijają światowe wybiegi mody.

Hodowla norek to nie tylko moda i miejsca pracy, dzięki hodowli norek utrzymywane są stabilnie niskie ceny drobiu i ryby, ponieważ hodowle norek utylizują rocznie aż 600 mln kg produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego drobiowych i rybnych. Gdyby nie fermy norek, koszty utylizacji tych ubocznych produktów musiałby pokryć każdy konsument.

Warte podkreślenia jest również to, że hodowcy norek zawsze mocno związani są ze społecznościami, na terenie których prowadzą swoją działalność. Wsparcie rozmaitych przedsięwzięć pro społecznych wyniosło na przestrzeni ostatnich trzech lat kilkadziesiąt milionów złotych. W wielu miejscowościach dzięki hodowcom powstają boiska piłkarskie za sztuczną nawierzchnią, place zabaw, siłownie pod chmurką, szkółki piłkarskie, kluby sportowe, remontowane są świetlice wiejskie i szpitale a także budowane są nowe drogi, chodniki i ścieżki rowerowe.

Właściciele ferm norek oraz osoby zatrudnione w branży futrzarskiej są płatnikami podatków do budżetu Państwa. Państwo polskie nie dopłaca do tej gałęzi rolnictwa.

Niestety jest wiele mitów na temat hodowli norek, dlatego drzwi ferm norek są otwarte przez cały rok wystarczy umówić się na spotkanie, by poznać całą prawdę o norkach.

enorka.pl/ fot.enorka.pl

Hodowla i uprawy

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

Lipiec to pierwszy letni miesiąc. Jest to czas, gdy rolnicy powoli przygotowują się do żniw. Z kolei ogrodnicy ci...

Dzień Polskiej Borówki to początek zbiorów, które mimo trudnej pogody zapowiadają się dobrze...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

Deszczu w tym roku jest pod dostatkiem. A jednak zdarzają się plantacje, gdzie kukurydza żółknie. Powodem ...