Logo Świat Rolnika


Agrobiznes

wichrowe wzgórza
13 maj 2017

Na Wichrowym Wzgórzu

Z Marią Kostuch, właścicielką Kompleksu Wypoczynkowego Wichrowe Wzgórze, gmina Chmielno rozmawia Max Weber.

Rodzinny Ośrodek Wichrowe Wzgórza położony jest w Chmielnie – miejscowości nazywanej perełką Kaszub. Na wzgórzu z którego rozciąga się malowniczy widok na jezioro Kłodno i okoliczne lasy  znajdziemy oazę wypoczynku i zdrowia.

 

Max Weber: Od kiedy zajmuje się pani działalnością agroturystyczną?

 

Maria Kostuch – Już ponad dwadzieścia lat prowadzę wspólnie z mężem działalność agroturystyczną. W 1994 roku rozpoczęłam działalność agroturystyczną od pięciu pokoi gościnnych w domu mieszkalnym. Następnie w 2003 roku powstał Pensjonat Kaszubski, po czym wyremontowana została stara kotłownia i w 2010 roku powstała Chata Aniołów. Dwa lata później wybudowana została Oaza Zdrowia. W 2014 roku ostatni obiekt - Wichrowe Zacisze. Na działalność pozyskiwałam środki z kilku programów unijnych jak SAPARD, SPO-ROL 2004-2006oraz PROW 2007-2013.

 

Skąd pomysł na tego rodzaju działalność gospodarczą ?

 

– Chmielno od dawna przyciągało niezliczone grupy turystów. Tradycje wsi jako letniska sięgają bowiem końca XIX wieku. Gmina Chmielno miała 100 letnią tradycję w zakresie agroturystyki. Mogę nawet stwierdzić, że było oblegane przez turystów. Usytuowanie naszego gospodarstwa prosiło się o rozpoczęcie działalności agroturystycznej, więc poszliśmy w tym kierunku. W Gminie byliśmy jednymi z pierwszych, którzy rozpoczęli agroturystykę. Żeby się rozwijać, nie mogliśmy poprzestać tylko na pięciu pokojach gościnnych. Od 2003 roku rozpoczęliśmy swą całoroczną działalność w Pensjonacie Kaszubskim. Rozszerzyliśmy działalność o ofertę zimową wprowadzając np. kuligi, uroczystości rodzinne oraz działalność edukacyjną dla szkół tzw. zielone szkoły.

 

Dlaczego  wasz obiekt nazywa się Wichrowe Wzgórze?

 

– Nazwa pochodzi od ulicy, przy której mieści się kompleks wypoczynkowy. Proszę nie mylić z książką lub filmem „Wichrowe Wzgórza”. Kiedyś w Chmielnie nie było ulic a jedynie numery domów. Nazwa ulicy związana jest z usytuowaniem na wzgórzu, a na wzniesieniu zawsze trochę wieje.

 

Do kogo adresujecie swoją ofertę?

 

– Do  klientów biznesowych i indywidualnych. Obiekty w Wichrowym Wzgórzu są w innym stylu i standardzie, co sprawia że każdy gość znajdzie coś dla siebie. Każdy z czterech obiektów ma odmienny standard, ofertę cenową,  co zaspakaja gusta i potrzeby odwiedzających. Oprócz pokoi mamy do dyspozycji salę bankietową, szkoleniową, salę kominkową z bilardem, bar, parking, własną plażę z pomostem i wypożyczalnią sprzętu wodnego i rowerów, plac zabaw oraz dużo miejsca do wypoczynku i rekreacji.

 

Co odróżnia Pani gospodarstwo od innych?

 

–  Wyjątkowe położenie pośród pięknych wzgórz i malowniczych jezior Szwajcarii Kaszubskiej nad jeziorem Kłodno, kaszubska gościnność, wyśmienita kuchnia i akcenty folkloru. Wszystko to razem sprawia, że pobyt na Wichrowym Wzgórzu pozostaje w pamięci i sercach naszych gości.

 

Czym by Pani zachęciła gościa do przyjazdu do Wichrowego Wzgórza?

 

– Dobrą atmosferą , smaczną kuchnią i bogatą  ofertą turystyczną i biznesową. Jest to miejsce, w którym warto przeżyć piękne chwile zapadające w pamięć na całe życie. Ośrodek Wichrowe Wzgórza oferuje swoim gościom trzy obiekty, z których każdy ma swój styl, urok i dostosowany do oczekiwań przyjezdnych standard. Tu na Wichrowym Wzgórzu pośród tradycji kaszubskich w gościnnej  atmosferze zorganizujemy imprezę każdego typu. Od kameralnych spotkań rodzinnych czy biznesowych aż pod huczne wesele i spotkania integracyjne. Ośrodek Wichrowe wzgórza zaprasza przez cały rok, bo o każdej porze roku jest tutaj pięknie.

 

Nie sposób też zapomnieć o tradycyjnej kaszubskiej kuchni. Jakie regionalne specjały oferuje Pani swoim gościom?

 

– To oczywiście zależy od pory roku. Chmielno słynie z uprawy truskawki kaszubskiej, która posiada niezwykłe walory smakowe. Słodka i aromatyczna truskawka kaszubska Kaszëbskô Malëna jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego. Kuchnia tradycyjna kaszubska z produktów od rolników z pobliskich gospodarstw. Warto posmakować młodzowego kucha, przegotówki czy zylca. Szczególnie polecam pasztety, które sami wyrabiamy według naszej długoletniej receptury. Ważne jest dla nas, abyśmy wiedzieli, czego oczekuje klient.

 

Jakie atrakcje oferuje turystom gmina Chmielno ?

 

– Do Chmielna przyciąga przede wszystkim urokliwe położenie w sąsiedztwie 5 jezior. Ze względu na niezaprzeczalne walory i niepowtarzalny charakter środowiska przyrodniczego Chmielno i cały obszar gminy znajduje się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Turystów zwabia do Chmielna nie tylko piękny krajobraz i czysta woda jezior, ale także interesujący folklor, zabytki, tradycje garncarskie i inne atrakcje turystyczne. Odwiedzić Chmielno to znaczy przeżyć niezapomnianą turystyczną przygodę, ponieważ wszystkiego tu jest pod dostatkiem: pięknych krajobrazów, czystego powietrza, jezior, lasów i ryb.

 

Dziękuję za rozmowę

Maks Weber

fot. Max Weber

Hodowla i uprawy

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...


Chociaż większość osób kojarzy pszczele produkty przede wszystkim ze zdrowym miodem, warto wiedzieć...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Czerwiec to doskonały moment na to, by do naszego ogrodu dosadzić kilka róż. Warto im potem nie żałować ...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

To nie jest łatwa wiosna dla kukurydzy. Wilgoć opóźnia siewy, gdyż w wielu regionach trudno wjechać w pol...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...