Logo Świat Rolnika


Uprawy

Miarka się przebrała. Przetwórcy "olali" spotkanie u Ministra, sadownicy będą protestować przed zakładami

W dniu 11 września 2018 roku na wniosek Sekretarza Związku Sadowników RP Krzysztofa Cybulaka Wiceminister Rolnictwa Rafał Romanowski zorganizował spotkanie "ostatniej szansy" przetwórców z sadownikami. Głównym tematem była drastycznie niska cena jabłka przemysłowego, która pogarsza i tak tragiczną sytuację ekonomiczną gospodarstw sadowniczych. Część przetwórców postanowiła na spotkanie po prostu nie przyjechać.

Po konferencji Prognosfruit, która odbyła się w Warszawie miesiąc temu, Związek Sadowników RP ma wiedzę o tym, że zbiory jabłek w Chinach będą o 30 procent, to jest około 12 mln ton niższe niż rok wcześniej. W tej sytuacji Polska będzie największym producentem koncentratu jabłkowego na świecie. Poza tym prognozy zbiorów pomarańczy mówią również o 20 ptovrny mniejszych zbiorach światowych, a cena koncentratu pomarańczowego ciągnęła do góry cenę koncentratu jabłkowego.

Dlatego w ocenie ZSRP przetwórców stać na to by płacić większą cenę. Poza tym przedstawiciele przetwórców, którzy byli delegowani na wszystkie spotkania w Ministerstwie, czyli Pan Gajowniczek (firma Real), oraz Pan Trojanowicz (firma POLKON) mówili, że cena w wysokości 35 gr/kg dla producenta owoców byłaby do zaakceptowania i dla sadownika, i dla przetwórców. Na pytanie dlaczego takiej ceny nie ma, odpowiadali, że jest to wina innych firm przetwórczych, które zaniżają ceny i nawet zasugerowali, żeby te firmy "zablokować'. Większość przetwórców zignorowała spotkanie u Ministra, nie przyjeżdżając na spotkanie. Pojawili się jedynie przedstawiciele trzech firm: Döhler Polska, Real i Hortex.

Spotkanie skończyło się bez konkretnych ustaleń. Dlatego przedstawiciele sadowniczych związków branżowych, po spotkaniu w Ministerstwie podjęli decyzję o zorganizowaniu protestów pod niektórymi zakładami przetwórczymi.

Oddziały Lubelskie ZSRP zgłosiły protest pod zakładami Sokpolu Koncentraty Zagłoba, Raucha Kluczkowice oraz Appolu Opole Lubelskie na dzień 18 września od godziny 9:00. W mazowieckim sadownicy będą protestować pod zakładem w Białobrzegach.

Związek Sadowników RP zaapelował do wszystkich o przyłączenie się do protestu. Ze strony związkowców pojawiła się także konkluzja po spotkaniu w resorcie.

"Po tym spotkaniu nasuwa się jeszcze jeden smutny wniosek, że Ministerstwo Rolnictwa nie potrafi pomóc sadownikom i nie ma pomysłu co zrobić z naszą branżą w obecnej tragicznej sytuacji…"

polskiesadownictwo.pl/Fot. wSensie

Hodowla i uprawy

Od jakiegoś czasu coraz częściej usłyszeć można o rolnikach, którzy mają problemy z sąsiadami, kt&oacu...

Fundacja Viva!, Otwarte Klatki, Mondo Cane i inni będą dziś zdzierać gardła przed Sejmem RP, próbując pr...

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział wycofanie z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zapisu dotyczące...

W związku z burzą, która w nocy z 23 na 24 września przeszła w okolicach Siedlec, zniszczonych zostało wi...

Marszałek Terlecki opowiedział się za zakazem, mimo tego, że wcześniej z ust kilku prominentnych politykó...

Młody rolnik z województwa łódzkiego uczcił pamięć Powstańców Warszawskich i wyciął na p...

Może ktoś zarzucać, że Kowalski zapłaci, a rolnicy dostaną rekompensaty. Skarb Państwa będzie chciał to odzy...

140 tysięcy zwierząt znajdowało się w zakażonej ASFem największej rumuńskiej, a w drugiej Europie hodowli świ...

Katastrofa hydrologiczna, jaka w tym roku dotyka rolników z większości państw członkowskich Unii Europejsk...

To zakrawa na absurd. Doskonale prosperująca branża drobiarska stała się celem ataków aktywistów ek...

Niemal cała wieś Dawidy, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz przedstawiciele Unii Warzywno-Ziemniaczanej zab...

Podejmujemy działania, które sprawią, że ta dramatycznie niska cena wynosząca 10, 12, 15 groszy za kilogra...

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.