Prawo

KRiR chciałaby oświadczeń od mieszkańców miast przeprowadzających się na wieś

Krajowa Rada Izb Rolniczych odniosła się do problemów w pracy rolników, które są powodowane konfliktami z sąsiadami.

W związku z kontaktem na linii Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w tej sprawie KRIR wyraziła swoje zadowolenie z poruszenia tego tematu, a także postanowiła przekazać do MRiRW swoje propozycje rozwiązania problemu, który umownie można nazwać "rolnicy - miastowi".

Zdaniem Izb Rolniczych niezbędne jest przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej, która miała by na celu uświadomić mieszkańcom specyfikę produkcji rolnej. W ocenie KRiR większa świadomość na temat konieczności wykonywania pewnych zabiegów przez rolników w określonych porach, "zapewne wpłynęłaby na zrozumienie, że działania te (np. wieczorne opryski, praca w weekend) nie są kaprysem, tylko normalnością na wsi".

Drugim pomysłem Izb jest wprowadzenie specjalnych oświadczeń o zapoznaniu się z warunkami i specyfiką życia na terenach wiejskich. Oświadczenia te miałyby składać osoby, które przeprowadzają się z miast, a przyjmować miałyby je urzędy gminy.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./krir.pl/Martin Petttitt/CC-BY 2.0/flickr.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.