O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-09-2023

Autor: Świat Rolnika

Włoska prasa alarmuje: Unijni urzędnicy chcą samodzielnie decydować o polityce w poszczególnych krajach

Unijni urzędnicy

Unijni urzędnicy pod płaszczykiem walki z paleniem tytoniu chcą odebrać poszczególnym krajom decydowania o podatkach, polityce klimatycznej i zdrowotnej. 

Informację tę przekazują dziennikarze popularnego mediolańskiego dziennika “La Verita”. Wyjaśniają, że Bruksela stara się wykreować nowy sposób przyjmowania przepisów podatkowych, co bezpośrednio wpłynie na życie setek milionów Europejczyków.

Włoska prasa bije na alarm!

Dziennikarze mediolańskiego dziennika szczegółowo opisują plan, który został ujawniony w tym miesiącu. Jest to dokument przygotowany przez urzędników DG Sante – Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, na której czele stoi cypryjska komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Dokument przygotowywany jest w związku ze spotkaniem COP-10 zorganizowanym przez Światową Organizację Zdrowia w Panamie w listopadzie.

Plan Brukseli jest prosty i bazuje na przekonaniu, że urzędnicy Komisji Europejskiej mają kompetencje, by decydować, o tym co jest korzystne dla Europejczyków. W związku z tym DG Sante odrzuca dwie kluczowe zasady Unii Europejskiej: konieczność osiągnięcia jednomyślności w przygotowaniu stanowiska negocjacyjnego oraz prawo do krytycznej oceny postanowień po międzynarodowych szczytach. 

Unijni urzędnicy dążą do uzyskania szerokiego mandatu negocjacyjnego, który pozwoli im na elastyczne wprowadzanie dowolnych ustaleń w imieniu UE. W konsekwencji ustalenia, które zostaną osiągnięte w listopadzie w Panamie, mogą natychmiast stać się obowiązującym prawem w całej Wspólnocie.

Unijni urzędnicy chcą decydować o życiu setek milionów Europejczyków

Według włoskiej gazety, urzędnicy działający w interesie establishmentu, przebiegle ukryli swoje działania. Sztuczka polega na tym, że nikt nie będzie się otwarcie bronił międzynarodowych korporacji tytoniowych, i w tym tkwi główne zagrożenie. 

“Po zatwierdzeniu tego modelu działania i nadania mandatu ogólnego Komisja będzie mogła używać go w przyszłości” – ostrzega "La Verita". 

Gazeta wymienia także inne obszary, w których jedynie Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności mogłaby próbować podejmować samodzielne decyzje w imieniu Unii Europejskiej. Są to m.in. regulacje dotyczące produktów rolnych, stosowanie pestycydów, promowanie zdrowego stylu życia oraz kontrola nad zakażeniami i pandemiami. 

Dziennikarze alarmują, że zakusy DG Sante może podważyć istnienie parlamentów – zarówno unijnego jak i krajowych. 

“To oznacza, że będzie można zamknąć w ekskluzywnym hotelu na 48 godzin i podejmować dowolne decyzje, które miałyby wpływ na życie milionów Europejczyków. Te decyzje byłyby uzasadniane naukowymi argumentami, a każda opozycja byłaby szybko zdyskredytowana jako antynaukowa. Potrzebna jest pilna debata w sprawie takiego sposobu postępowania” – podkreśla “La Verita”.

Zobacz także: Czy producenci tytoniu padną ofiarą szkodliwej polityki międzynarodowej?

swiatrolnika.info 2023