O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

12-04-2023

Autor: Świat Rolnika

Produkcja drobiu w Polsce wzrośnie mimo obaw związanych z ptasią grypą

Produkcja drobiu

Produkcja drobiu w Polsce ma wzrosnąć o 1,5% w 2023 r., ponieważ sytuacja na rynku znacznie się poprawiła w ostatnich miesiącach – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa. 

W 2022 roku Polska wyprodukowała prawie 3 mln ton mięsa drobiowego, czyli o 8,2% więcej niż rok wcześniej. Według ministerstwa ponad połowa tej kwoty została wyeksportowana.

Produkcja drobiu w górę 

Obecnie niektóre polskie gospodarstwa rozważają rozszerzenie produkcji, wykorzystując sprzyjającą dynamikę rynku, gdyż w lutym 2023 r. cena sprzedaży osiągnęła poziom 5,71 zł za kg. W latach 2017-2022 ceny w lutym oscylowały w przedziale 3,18-4,57 zł za kg.

Produkcja drobiu w naszym kraju wciąż rośnie, a Polska eksportuje mięso drobiowe głównie do innych krajów Unii Europejskiej. W rezultacie trwająca w naszym kraju epidemia ptasiej grypy nie miała jak dotąd namacalnego wpływu na sprzedaż zagranicznym nabywcom, ponieważ eksport jest kontynuowany z obszarów wolnych od epidemii.

„W UE Polska prawdopodobnie pozostanie liderem eksportu mięsa drobiowego do krajów trzecich w 2023 roku” – sugeruje dr Dorota Pasińska, badacz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, przyznając jednak, że ptasia grypa pozostanie „istotnym czynnikiem ryzyka” dla sektora.

Zdaniem Pasińskiej spożycie mięsa drobiowego w Polsce prawdopodobnie utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie, przynajmniej nie niższym niż w 2022 roku. Dodała, że ​​sprzedaż na rynku krajowym jest w dużej mierze wspierana przez znaczną liczbę uchodźców z Ukrainy.

Produkcja drobiu

Mniej zachorowań na ptasią grypę

Od początku roku w Polsce zarejestrowano 56 ognisk ptasiej grypy na fermach drobiu i 35 ognisk wśród dzikiego ptactwa – wyliczył Główny Inspektorat Weterynarii, dodając, że zwykle marzec jest miesiącem wiosennych migracji dzikiego ptactwa, więc okres ten jest wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia ognisk ptasiej grypy.

„Ryzyko ptasiej grypy w tym sezonie jest nadal wysokie, mimo że w ostatnich tygodniach ognisk tej choroby było mniej niż na początku roku. Wirus ptasiej grypy występuje w środowisku zewnętrznym, o czym świadczą zarejestrowane ogniska wśród dzikiego ptactwa” – poinformowała inspekcja weterynaryjna.

Ponadto inspektorat podkreślił, że nie posiada informacji potwierdzających, że obecnie rozprzestrzeniający się w Polsce szczep ptasiej grypy stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Zdaniem polskich naukowców "do tej pory wyizolowane w kraju wirusy ptasiej grypy nie wykazały potencjału odzwierzęcego". 

Zobacz też: Naukowcy nie pozostawiają złudzeń: Ptasia grypa rozprzestrzenia także przez działalność człowieka

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023