O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-09-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny pszenicy wciąż spadają! Wszystko przez niski popyt

Ceny pszenicy

Na rynkach światowych ceny pszenicy w dalszym ciągu notują spadki. 

Według analityków główny wpływ na obecne notowania ma niski popyt na pszenicę i jednoczesne duże wolumeny eksportowe. Dodatkowo sytuacja w Rosji i na Ukrainie znajduje swoje odbicie na rynkach światowych.

Niski popyt wpływa na ceny pszenicy

Obecnie handel na rynkach jest niewielki. Wydaje się, że producenci pasz są dobrze zabezpieczeni na nadchodzący miesiąc. Plantatorzy, którzy sami ustalają moment sprzedaży, wahają się przed sprzedażą pszenicy, ponieważ cena w ostatnich dniach spadła o kilka procent. 

Okres zbiorów był dość długi i okaże się, jak rynek będzie się rozwijał w najbliższych tygodniach. Według prognoz ceny pszenicy paszowej mogą wzrosnąć. Wpływ na notowania cenowe będzie miała także sytuacja w regionie Morza Czarnego. Dopóki nie będzie możliwy transport morski, a zboże będzie wywożone z Ukrainy pociągiem i przez Dunaj, będzie ono powodować presję w Europie. Dzieje się tak dlatego, że tak jak kilka miesięcy temu w Polsce zaleje ono rynki krajów przygranicznych.

Jakość plonu pszenicy paszowej w tym sezonie jest na dobrym poziomie, natomiast w przypadku pszenicy konsumpcyjnej jakość pozostawia wiele do życzenia. 

Sytuacja w Rosji odbija się na rynkach światowych

Rosja pozostawiła w tym okresie wyraźny ślad na rynku światowym. Według rosyjskiej firmy doradztwa rolniczego SovEcon rosyjski rynek pszenicy przeżywa kryzys. W okresie od czerwca do sierpnia ceny pszenicy w Rosji wzrosły o 36%. Po tygodniach wzrostów średnia cena pszenicy obecnie spada. Jest to skutek spadającego popytu na rosyjską pszenicę i jednoczesnego wzrostu podaży.

Ponadto eksporterzy kupują mniej pszenicy, ponieważ zapasy prawdopodobnie zostały uzupełnione w wystarczającym stopniu na nadchodzący okres. Według analityków ponad 60% pszenicy zostało już zebranej z pól. Prognozy wskazują, że Rosja zbierze 92,1 mln ton pszenicy w tym roku. Szacunek ten został niedawno podwyższony o 5 milionów ton.

Zobacz także: Ceny zbóż wciąż pozostają pod presją! Jakie są tego powody?

swiatrolnika.info 2023