Finanse

Samorząd rolniczy zatrzymał wzrost cen soków i napojów bezalkoholowych

Pod koniec stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie utrzymania dotychczasowej stawki VAT na soki i napoje.


Złożony przez KRIR wniosek dotyczył proponowanego podniesienia stawki VAT z 5% do 23%.  Jak zauważył samorząd rolniczy, taka zmiana byłaby ciosem nie tylko dla producentów soków i napoi ale również sadowników. Najbardziej odczuliby to producenci jabłek. Według obliczeń z owoców tych produkuje się w Polsce ok. 300 ton zagęszczonego soku rocznie. Nie byłoby to dobre również dla producentów czarnej porzeczki, wiśni, aronii oraz  marchwi. Ceny napojów, przygotowywanych z tych produktów, automatycznie wzrosłyby a co za tym idzie, stałyby się niekonkurencyjne w porównaniu z innymi oferowanymi przeze rynek.


”W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie utrzymania dotychczasowej stawki VAT na soki i napoje, resort rolnictwa poinformował, że w ramach uzgodnień międzyresortowych przedłożonego przez Ministra Finansów projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług podniósł, iż nie znajduje uzasadnienia propozycja podwyższenia stawki VAT do 23% na napoje bezalkoholowe – niegazowane, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego”


- czytamy na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych.


DP/KRIR
Fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.