O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-10-2023

Autor: Świat Rolnika

Zbiory kukurydzy w UE będą większe od oczekiwań! Jak wpłyną na ceny?

Zbiory kukurydzy

Zbiory kukurydzy w UE są większe, niż wcześniej oczekiwano. Główny wpływ mają bardzo dobre wyniki we Francji i Polsce, a także w Niemczech. 

Jednocześnie ceny kukurydzy znajdują się pod presją sytuacji na rynkach światowych i zanotowały spadki do poziomu poniżej 200 euro za tonę.

Jakie będą tegoroczne zbiory w UE? 

Według najnowszych danych zbiory kukurydzy w UE są większe, niż do tej pory oczekiwano. Francuscy analitycy rynkowi drugi miesiąc z rzędu podnieśli swoje szacunki dotyczące tegorocznych zbiorów kukurydzy w Unii Europejskiej. 

Oczekują oni obecnie, że produkcja kukurydzy wyniesie 60,6 mln ton. To o około milion więcej niż prognozowano we wrześniu i o 8,2 miliona więcej niż w dotkniętym skrajną suszą w 2022 roku. 

Spodziewają się również dobrych plonów kukurydzy i zaskakująco wysokich zbiorów w wielu krajach UE, pomimo znacznego ograniczenia obszarów uprawnych. Najlepsze perspektywy są we Francji, Polsce, ale też Niemczech. Lepsze zbiory w tych krajach mają zrekompensować rozczarowujące wyniki w Bułgarii i Rumunii. 

Niemniej jednak, ze względu na mniejszy o około 400 tysięcy hektarów obszar uprawny, bieżące zbiory kukurydzy pozostają znacznie poniżej średniej z ostatnich pięciu lat.  Wskazuje to na „delikatną równowagę” na unijnym rynku kukurydzy, który i w tym roku będzie wymagał wysokiego importu. Jednakże ten ( tani) import powoduje również obniżenie cen kukurydzy.

Jak wyższe zbiory kukurydzy przekładają się na ceny? 

Ceny kukurydzy w ostatnich tygodniach znacząco spadły – głównie z powodu sytuacji na rynku światowym. Jednak obecne zbiory wywierają również presję na ceny w Europie. 

Na europejskim rynku kontraktów terminowych ceny kukurydzy chwilowo spadły poniżej poziomu 200 euro za tonę, ale obecnie ponownie nieznacznie przekraczają tę granicę. Od początku roku ceny kukurydzy spadły o około jedną trzecią. 

„Również we Francji postęp zbiorów kukurydzy i konkurencja z Europy Wschodniej powodują spadek cen kukurydzy” – podaje jeden z serwisów branżowych. W najważniejszym francuskim porcie eksportowym, Bordeaux, kukurydza w bieżącym handlu kosztuje obecnie zaledwie 203 euro za tonę.

W Niemczech ceny kukurydzy w zakładach przetwórczych wynoszą 220 euro za tonę. Nieco niższe ceny notują centra hurtowe na zachodzie i południowym zachodzie, kształtując się na poziomie 210-220 euro za tonę.

swiatrolnika.info 2023