Informacje
13-04-2023
Światowe ceny żywności ponownie zanotowały spadek w marcu 2023 roku. Według indeksu FAO osiągnęły one poziom 126,9 pkt.
Oznacza to spadek o 2,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem i 20,5% poniżej szczytu z marca 2022 r. Organizacja wyjaśniła, że na spadek indeksu w marcu wpłynęły spadające ceny zbóż, olejów roślinnych i produktów mlecznych.
Ceny żywności na świecie ponownie w dół
Indeks cen zbóż spadł o 5,6% od lutego, a światowe ceny pszenicy spadły o 7,1%, co wynika z wysokiej produkcji w Australii, lepszych warunków sadzenia w UE, dużych dostaw z Rosji i dalszego eksportu z Ukrainy. Światowe ceny kukurydzy spadły o 4,6%, ryżu o 3,2%.
Indeks cen olejów roślinnych FAO był średnio o 3% niższy niż w poprzednim miesiącu i o 47,7% niższy niż poziomy z marca 2022 r. Powodem były duże światowe rezerwy i ograniczony globalny popyt.
„Chociaż ceny żywności spadły na całym świecie, nadal są bardzo wysokie i nadal rosną na rynkach krajowych, stwarzając dodatkowe wyzwania dla bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział cytowany w komunikacie główny ekonomista FAO Maximo Torero.
Dotyczy to zwłaszcza krajów rozwijających się, które są importerami żywności netto. Sytuację pogarsza deprecjacja ich walut w stosunku do dolara amerykańskiego lub euro oraz rosnące zadłużenie.
Wskaźnik cen produktów mleczarskich w marcu obniżył się o 0,8%. Ceny masła wzrosły z powodu silnego popytu importowego, podczas gdy ceny sera spadły z powodu wolniejszych zakupów od większości czołowych azjatyckich importerów, a także zwiększonej przystępności cenowej od czołowych eksporterów, czytamy w raporcie. Indeks cen cukru za miesiąc wzrósł o 1,5% do najwyższego poziomu od października 2016 r.
Wskaźnik cen mięsa wzrósł o 0,5%. Międzynarodowe notowania bydła zostały wzmocnione przez wyższe ceny krajowe w USA w związku z oczekiwaniami zmniejszonych dostaw w przyszłości, podczas gdy ceny wieprzowiny wzrosły w związku ze zwiększonym popytem w Europie przed świętami. Pomimo wybuchów ptasiej grypy w kilku głównych krajach eksportujących, światowe ceny drobiu spadły dziewiąty miesiąc z rzędu z powodu spadku światowego popytu importowego.
Zobacz także: Ceny żywności dalej będą rosły? Gantner: Będzie to zależało od wielu, często nieprzewidywalnych czynników
fot.Pixabay