O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

26-09-2024

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Naukowcy z Groningen widzą pogorszenie klimatu w wyniku Zielonego Ładu

Naukowcy z Groningen widzą pogorszenie klimatu w wyniku Zielonego Ładu

Naukowcy z Uniwersytetu w Groningen alarmują, że Europejski Zielony Ład, może przynieść nieoczekiwane - negatywne klimatycznie- skutki poza granicami UE

Naukowcy z Uniwersytetu w Groningen zwracają uwagę na istotne wyzwania związane z Europejskim Zielonym Ładem. Choć celem tej inicjatywy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku, według badaczy, może ona prowadzić do negatywnych skutków poza granicami UE. Zgodnie z wynikami ich badań, choć emisje w Europie maleją dzięki takim działaniom jak ponowne zalesianie czy promowanie rolnictwa ekologicznego, emisje w innych regionach świata, zwłaszcza w krajach rozwijających się, znacząco rosną.

Państwa w Afryce oraz Ameryce Południowej są zmuszone do zwiększenia produkcji rolniczej, aby zrekompensować spadek produkcji żywności w Europie. To prowadzi do wylesiania oraz niszczenia bioróżnorodności, ponieważ ziemie uprawne w tych krajach zazwyczaj powstają kosztem naturalnych ekosystemów. W efekcie, pomimo tego, że Europa stara się działać ekologicznie, obciążenia środowiskowe są przenoszone na inne, bardziej wrażliwe regiony.

Jednym z głównych problemów jest wpływ europejskich środków na użytkowanie gruntów w innych częściach świata. Na przykład, Zielony Ład zakłada posadzenie trzech miliardów drzew, co pozytywnie wpływa na klimat i różnorodność biologiczną. Jednak zalesianie zabiera tereny przeznaczone na rolnictwo, co sprawia, że produkcja żywności przenosi się poza granice Europy. To z kolei prowadzi do wylesiania w krajach rozwijających się, gdzie rolnictwo ma mniejszą wydajność na hektar w porównaniu do Europy, co dodatkowo pogłębia problem.

Choć Zielony Ład wprowadza przepisy, które mają zapobiegać importowi produktów związanych z wylesianiem, ich egzekwowanie okazuje się trudne. Producenci mogą wycinać lasy na potrzeby lokalnych rynków, a istniejące grunty wykorzystywać do produkcji eksportowej, co niweczy zamierzone efekty ekologiczne. W ten sposób emisje globalne rosną, a ciężar działań związanych z ochroną klimatu spada na kraje, które mają ograniczone zasoby, by poradzić sobie z tymi konsekwencjami.

Dodatkowo, rozwój rolnictwa ekologicznego, który zakłada Zielony Ład, wymaga większych obszarów uprawnych, co ponownie zwiększa presję na ziemie poza Europą.

Badania z Groningen wskazują, że obecna polityka może podważać globalne korzyści dla środowiska, które Unia Europejska zamierza osiągnąć. Wskazują na brak harmonii pomiędzy lokalnymi celami europejskimi a ich globalnymi skutkami.

Choć badacze nie podważają samego znaczenia Europejskiego Zielonego Ładu w walce ze zmianami klimatycznymi, ostrzegają, że bez redukcji konsumpcji, zwłaszcza w Europie, polityka ta może skutkować wzrostem emisji w innych częściach świata. To z kolei doprowadzi do globalnej straty dla klimatu i bioróżnorodności, mimo lokalnych korzyści dla Europy.

źródło: https://www.foodlog.nl/gespot/2024-09-22/?fbclid=IwY2xjawFgmzxleHRuA2FlbQIxMQABHf7Fa84xCtB6R3AuQRS-kgAKsfsKCbYdMh-elBGz64uLCyikjbHVovIWBQ_aem_f5GcpWwFGeGQabN2RNIEVw

swiatrolnika.info 2023