O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

23-08-2024

Autor: Świat Rolnika

Fenomen hal namiotowych: Nowa era w obiektach całorocznych i sezonowych.

Fenomen hal namiotowych: Nowa era w obiektach całorocznych i sezonowych.

Koncepcja wykorzystania hal namiotowych jako obiekty całoroczne przyszła do Europy ze Stanów Zjednoczonych, aby później znaleźć również swoje zastosowanie w Polsce.
Praktyka pokazuje, że hale namiotowe mogą pełnić funkcje identyczne jak budynki murowane. Możliwości wykorzystania hal namiotowych jako obiektów całorocznych oraz sezonowych są ogromne.

 

Obecnie hale namiotowe zyskują na popularności, na co zwracają uwagę producenci tych obiektów. Tutaj wymieniają najważniejsze atuty hal namiotowych, do których należą:

  • Elastyczność i mobilność konstrukcji.
  • Atrakcyjne koszty: koszt zakupu hali namiotowej jest zazwyczaj niższy niż budowy stałego obiektu. 
  • Szybki proces montażu hali namiotowej.
  • Wszechstronność zastosowań.
  • Ochrona dóbr przed warunkami atmosferycznymi.
  • Efektywność energetyczna oraz ekologia.
  • Możliwość dostosowania przestrzeni oraz wyposażenia do wymogów profilu firmy.

 

Wielozadaniowość tej konstrukcji i ściśle związana z tym elastyczność i uniwersalność sprawiają, że hale namiotowe są atrakcyjnym rozwiązaniem w różnych branżach i wspierają całą gospodarkę dzięki różnorodnym zastosowaniom. Między innymi, stanowią cenne narzędzie wspierające nowoczesne rolnictwo.

Sposób konstrukcji, szybkość i łatwość montażu i demontażu czyni je doskonałym rozwiązaniem dla wielu gospodarstw rolnych, które często zmieniają swoje krótkoterminowe plany lub pragną zmienić lokalizację obiektu w każdym sezonie rolniczym. Jak przyznają sami zainteresowani, segmentowa struktura konstrukcji to prawdziwe udogodnienie, jeśli chodzi o rozbudowę obiektu i uzyskanie dodatkowych powierzchni magazynowych, np. zboża, w krótkim czasie. 

Duże możliwości projektowe hal namiotowych pozwalają na uzyskanie optymalnej powierzchni wewnętrznej oraz wyposażenie ich we wszelkie niezbędne urządzenia, oraz infrastrukturę, aby stworzyć profesjonalny obiekt o określonym profilu. 

 

Hale jutra: Hale łukowe rewolucjonizują rolnictwo w Polsce.

 

Wśród hal namiotowych chętnie wybieranych przez rolników znajdują się hale łukowe. Właściciele gospodarstw w Wielkopolsce zgodnie twierdzą, że zastąpienie różnych budynków murowanych halami to oszczędność czasu, funduszy. 

Prawo budowlane stanowi, że hale łukowe nie są budynkami, należą do obiektów nietrwale związanych z podłożem, zatem do posadowienia nie wymagają wylewania fundamentów. Przykładem takiej hali mogą być magazyny balotów ze słomy. Można montować na praktycznie każdym podłożu: na betonie, kostce brukowej utwardzonym gruncie, a to dodatkowy atut w przypadku gospodarstw o dużym areale.

 

Konstrukcja dachowa z wytrzymałej plandeki umożliwia efektywne wykorzystanie przestrzeni ze względu na wysokość obiektu, a jednocześnie zapewnia ochronę magazynowanych plonów, pasz oraz zwierząt inwentarskich przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jest to kluczowe dla wielu procesów uprawowych, hodowli zwierząt.

Wysoka nośność hal łukowych to cecha bardzo pożądana. Łuki dzięki zakrzywionemu kształtowi bardzo skutecznie przenoszą obciążenia ku dołowi, co czyni je idealnymi do tworzenia zadaszenia o dużej rozpiętości. Konstrukcja hali wydaje się być skrojona do  naszego zmiennego klimatu, gdyż radzi sobie z niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, jest odporna na działanie siły wiatru, opady śniegu, deszczu.

 

Hala łukowa w niczym nie ustępuje murowanym odpowiednikom i  może być wyposażona we wszystkie funkcjonalności związane ze specyfiką uprawy roślin lub hodowli zwierząt. Odpowiednia infrastruktura oraz izolacja ścian pozwala kontrolować warunki wewnątrz obiektu, takie jak temperatura, wilgotność i dostęp do światła.

Efektywność oraz szybkość montażu obiektu, który jest dostosowany do potrzeb rolników, zapewnia odpowiednie warunki przechowywania maszyn, narzędzi, materiałów rolniczych i inwentarza. To jeden z kluczowych czynników wpływających na wydajność oraz opłacalność uprawy zbóż, hodowli zwierząt oraz produkcji mleka.

 

Zmiana trendów: Skavska Hale jest świadkiem rosnącej popularności łukowych hal namiotowych.

 

Skavska Hale, polski producent, który istnieje na rynku hal namiotowych od prawie 10 lat, zauważa stale rosnące zainteresowanie halami łukowymi. W praktyce oznacza to parokrotnie więcej zamówień na te obiekty w porównaniu z halami dwuspadowymi.

Zdecydowana większość inwestorów, także z branży rolniczej wybiera hale łukowe. Najpopularniejszą szerokością są hale 12 oraz 13 metrów.

Firma wykorzystuje własną technologię do produkcji hal namiotowych. Nie bez znaczenia jest fakt, że procesy spawalnicze wykorzystywane w produkcji konstrukcji stalowych, spełniają normy europejskie, takie jak EN 1090-1 oraz EN ISO 3834. W ten sposób spawana jest konstrukcja główna z kratownicy i jako produkt końcowy reprezentuje wymaganą klasę wykonania. Parametry konstrukcji głównej zostały przeliczone statystycznie według stref wiatrowej oraz śniegowej w Europie i Polsce. Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów o przeznaczeniu rolniczym.

Pozostałe cechy wyróżniające technologię stosowaną przez SKAVSKA HALE to:

  • użycie atestowanej stali o symbolu S355 z hut europejskich 
  • wykorzystanie sprawdzonej jakości plandek od europejskich producentów z możliwością wyboru koloru oraz gramatury: 680 g/m2 lub 900 g/m2 
  • stosowanie cynkowania ogniowego z możliwością pasywacji jako sposobu na  zabezpieczenie konstrukcji przed korozją
  • bezpieczny montaż na dowolnym podłożu
  • możliwość montażu hal na wspólnym murku z systemem do odprowadzania wody
  • belkowy segmentowy system napięcia plandeki 
  • system mocowania stężeń ograniczający skraplanie
  • najwyższa ściana boczna dostępna w halach łukowych (konstrukcja polega na tym, że w bocznej ścianie pierwsze dwa metry łuku są proste). Ustawienie wysokiej ściany bocznej umożliwia maksymalne wykorzystanie kubatury hali swobodny oraz bezpieczny dojazd do samego boku hali i na przykład wyładunek paszy z naczepy

 

Jak wspomniano powyżej, hale łukowe, ze względu na swoje walory, są często wybierane przez rolników. Jaką rolę może pełnić hala namiotowa w gospodarstwie? Klienci SKAVSKA Hale najczęściej wykorzystują hale rolnicze jako:

  • hale na bale, do przechowywania balotów ze słomą lub sianem
  • hale dla zwierząt zapewniające im przestrzeń do życia oraz rozrodu
  • hale dla drobiu, w tym: kurniki, hale dla kaczek, indyków, gęsi oraz brojlerów
  • stajnie lub ujeżdżalnie
  • hale na zboże, czyli powierzchnie przeznaczone do magazynowania zbóż (alternatywa dla silosów) - płodów rolnych, takich jak np.: ziarno, zboża, rzepak
  • przechowalnie dla ziemniaków, owoców i warzyw
  • hale na maszyny rolnicze, zadaszone powierzchnie garażowe dla pojazdów takich jak: kombajny, traktory, maszyny do zielonki, itp.

 

Mnogość możliwych zastosowań i wymienione wcześniej zalety pokazują, że hale namiotowe są idealnym sposobem na modernizację każdego gospodarstwa, niezależnie od profilu działalności. Czy trend rosnącej popularności hal namiotowych będzie się dalej utrzymywać? Wszystko wskazuje na to, że tak, i nic w tym dziwnego! Hala namiotowa to szybki i oszczędny sposób na usprawnienie pracy gospodarstwa.

swiatrolnika.info 2023