O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-09-2023

Autor: Świat Rolnika

Chorwacka produkcja drobiu z olbrzymią inwestycją! Powstaje jeden z najnowocześniejszych obiektów

produkcja drobiu

Produkcja drobiu w Chorwacji znacząco wzrośnie w najbliższej przyszłości. Będzie to zasługa powstającego właśnie jednego z najnowocześniejszych obiektów w Europie.

Według wstępnych informacji kompleksowy zakład będzie produkował 150 000 ton mięsa drobiowego, a koszt całej inwestycji wyceniono na ponad 500 milionów euro.

Produkcja drobiu w chorwackim zakładzie będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie

Petrinja Chicken Company (PCC) planuje wybudować w Chorwacji najnowocześniejszy w Europie zakład produkcji drobiu. Co roku 95 milionów kurczaków ma zostać przetworzonych na 150 000 ton mięsa. Chorwacka firma opiera się na kompleksowej koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym.  Produkcja drobiu na wszystkich etapach – od paszy po wylęgarnie i przetwórstwo mięsa – powinny być zgodne z najwyższymi standardami ESG.

Aby osiągnąć zrównoważony rozwój i neutralność klimatyczną, PCC planuje stosować najnowocześniejsze technologie. Instalacja fermentacyjna będzie produkować m.in. około 63 000 ton nawozów organicznych rocznie. 

Ponadto zdaniem spółki elektrociepłownia na biogaz i panele słoneczne zapewniają neutralne dla klimatu dostawy energii o mocy 10 MW. 

„Współczesna hodowla drobiu wymaga obecnie badań i ciągłego rozwoju procesów, aby sprostać potrzebom dzisiejszych klientów” – wyjaśnił przedstawiciel firmy.

Inwestycja wyceniana jest na ponad 500 mln euro

PCC planuje dystrybucję 50 proc. mięsa kurcząt produkowanego do krajów UE. Według firmy pozostałe 50 procent przeznaczone będzie na eksport na rynki arabskie i azjatyckie. Niemcy są podkreślane jako najważniejszy rynek w UE.

Uruchomienie instalacji drobiarskiej planowane jest na koniec 2025 roku. Wartość inwestycji wynosi 572 mln euro. Obiektem zarządzać będzie Oleksij Szewczenko, dyrektor generalny PCC. Może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży spożywczej i zrealizował już kilka dużych zakładów produkujących drób.

swiatrolnika.info 2023