Talk icon

Informacje

24-04-2023

Autor: Świat Rolnika

Analitycy: Ceny jaj pozostaną na wysokich poziomach w 2023 roku

Ceny jaj

Ceny jaj pozostaną wysokie w całym 2023 roku zwłaszcza na obszarach silnie dotkniętych ptasią grypą – przewidują analitycy Rabobank. 

Dodali oni, że nie ma szans na osiągnięcie poziomów cenowych sprzed 2021 roku. W innych obszarach spodziewane są pewne spadki cen. Jednak pozostaną one ograniczone ze względu na wysokie koszty produkcji. 

Ceny jaj są rekordowo wysokie na wielu rynkach

Ceny jaj osiągnęły rekordowo wysokie poziomy na wielu rynkach. Globalny monitor cen jaj Rabobank osiągnął nowy rekord w pierwszym kwartale 2023 roku. Indeks osiąga maksimum powyżej 250, co oznacza, że ​​ceny są 2,5 razy wyższe niż w roku referencyjnym 2007. Ceny również gwałtownie wzrosły w ubiegłym roku.

Wzrost ten jest częściowo spowodowany rosnącymi kosztami paszy. Swiatowe ceny pasz podwoiły się w latach 2020-2022. Ponadto ptasia grypy wywiera presję na liczbę kur niosek w Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii. Konsumenci poszukują także tańszych źródeł białka ze względu na inflację, która stymuluje popyt na jajka.

Ceny jaj

Mniej kur niosek w Niemczech

Kolejnym czynnikiem jest wprowadzenie przez Niemcy zakazu zabijania jednodniowych piskląt. Doprowadziło to do 20-procentowego zmniejszenia stada kur niosek w tym kraju. W Nowej Zelandii kurcząt jest też mniej ze względu na wprowadzenie zakazu klatkowego. Tego rodzaju zmiany regulacyjne ograniczają podaż. Ponadto Niemcy są krajem importującym jaja i wszelkie braki są uzupełniane z krajów sąsiednich.

Ze względu na szereg czynników, takich jak wysokie koszty pasz i zagrożenie ptasią grypą, Rabobank nie spodziewa się całkowitego spadku cen do poziomów notowanych przed 2021 rokiem. Bank dostrzega również duże obawy, że wysokie ceny wpłyną na przystępność cenową jaj dla konsumentów o niskich dochodach, zwłaszcza na rynkach wschodzących. 

Dla tych grup jaja są ważnym podstawowym pożywieniem oraz źródłem białka i składników odżywczych, takich jak witaminy B6, B12 i D. Na tych rynkach jaja są pozycjonowane jako najbardziej przystępne cenowo białko i są łatwe w dystrybucji, bez konieczności zamrażania. Według Rabobank wyższa cena i bardziej ograniczona dostępność mogą prowadzić do poważnych zagrożeń społecznych i zdrowotnych.

Zobacz także: Ceny żywności dalej będą rosły? Gantner: Będzie to zależało od wielu, często nieprzewidywalnych czynników

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023