Talk icon

Informacje

07-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Eksport zbóż z Ukrainy zanotował czterokrotny spadek wolumenu

Eksport zbóż

Eksport zbóż z Ukrainy w marcu był czterokrotnie mniejszy niż w lutym, przed inwazją Rosji na kraj – poinformowało Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.

Wojna spowodowała, że zboże jest obecnie transportowane koleją, a nie jak do tej pory przez Morze Czarne. Rosjanie zablokowali również dwa kluczowe porty w Odessie i Mariupolu. W zeszłym sezonie Ukraina była czwartym największym eksporterem zboża na świecie. Obecne zakłócenia według ekspertów odbiją się na najbiedniejszych krajach, gdzie pogłębi się zjawisko głodu i ubóstwa.

Ukraiński eksport zbóż zanotował spadek w marcu

Z powodu wojny zboże musi być teraz transportowane koleją, a nie jak do tej pory przez Morze Czarne skąd zwykle eksportuje się wiele towarów. Rosjanie zablokowali ważne ukraińskie porty w Odessie i Mariupolu

Ukraina jest głównym eksporterem produktów rolnych, takich jak zboże, kukurydza i olej słonecznikowy. Ministerstwo podało, że w marcu eksport zbóż wyniósł: 1,1 mln ton kukurydzy i 309 000 ton pszenicy. Wyeksportowano również 118 000 ton oleju słonecznikowego. Według danych Międzynarodowej Rady Zbożowej, organizacji nadzorującej światowy handel zbożem, Ukraina była w zeszłym sezonie czwartym największym eksporterem zboża na świecie.

Eksport zbóż

Wcześniej Bank Światowy stwierdził, że Ukraina powinna szybko uzyskać pomoc od innych krajów, na przykład w zakresie dostaw nawozów i nasion, aby pomóc sektorowi rolnemu w odbudowie po zakończeniu wojny z Rosją. 

Ukraina ograniczyła już eksport niektórych artykułów rolnych w celu zabezpieczenia własnych dostaw żywności. Według Banku Światowego, w szczególności kraje biedniejsze mogą ucierpieć z powodu rosnących cen z powodu wojny, co grozi głodem i ubóstwem.

Czytaj też: Ukraiński eksport zbóż może stracić nawet 6 miliardów dolarów

nieuweoogst.nl/fot.Pxhere/Pixabay

swiatrolnika.info 2023