O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ukraiński eksport zbóż może stracić nawet 6 miliardów dolarów

Eksport zbóż

Ukraina może stracić 6 miliardów dolarów wpływów przez wstrzymany eksport zbóż. Jest to skutek blokady portów przez siły rosyjskie. 

Działania Rosjan uniemożliwiają sprzedaż milionów ton pszenicy i kukurydzy – przekazał Reuters. Ukraińscy urzędnicy morscy przekazali, że w wyniku walk, około stu statków pod obcą banderą utknęło w portach kraju. W 2021 roku Ukraina wyeksportowała produkty rolne o wartości około 27 miliardów dolarów, co stanowiło około połowy jej całkowitych przychodów z eksportu.

Ukraina straci miliardy dolarów przez zablokowane porty

Ukraina to główny producent zbóż i nasion oleistych, a 98 proc. tych produktów rolnych jest eksportowana drogą morską. Reuters powołał się na dane z Międzynarodowej Rady Zbożowej (International Grains Council – ISG), z których wynika, że w sezonie 2020/21 ukraiński eksport zbóż był czwartym największym na świecie, natomiast Rosja zajmowała trzecie miejsce. Łączny udział tych dwóch krajów w światowym eksporcie wynosił 22 proc.

Od początku wojny eksport zbóż został "praktycznie wstrzymany". Ukraińscy urzędnicy morscy przekazali Reutersowi, że w wyniku walk, około stu statków pod obcą banderą utknęło w portach kraju. 

"Mamy do czynienia z potencjalną stratą w wysokości 6 miliardów dolarów" – powiedział agencji Mykoła Gorbaczow, przewodniczący Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Zbóż. 

Gorbaczow poinformował, że Ukraina miała wyeksportować ok. 20 mln ton pszenicy i kukurydzy z sezonu 2021/21, który kończy się w czerwcu. Cena za tonę wynosiła średnio trzysta dolarów za tonę.

"Nie ma możliwości, aby Ukraina przetransportowała taką ilość towaru pociągiem, ponieważ przepustowość kolei wynosi około 600 tys. ton miesięcznie, czyli jedną dziesiątą tego, co porty przeładowywały przed wojną" – dodał Gorbaczow.

Eksport zbóż

Rosja wprowadziła ograniczenia na eksport zbóż

W 2021 roku Ukraina wyeksportowała produkty rolne o wartości około 27 miliardów dolarów, co stanowiło około połowy jej całkowitych przychodów z eksportu. 

"Teraz po prostu tracimy ten sektor" – podkreślił Gorbaczow.

Światowy Program Żywnościowy poinformował w piątek, że łańcuchy dostaw żywności na Ukrainie załamują się. Kluczowa infrastruktura, taka jak mosty i pociągi, została zniszczona przez bomby, a wiele sklepów spożywczych i magazynów jest pustych. 

"Rosja, która została dotknięta zachodnimi sankcjami i wprowadziła ograniczenia na eksport zbóż, była największym eksporterem pszenicy na świecie w sezonie 2020/21, ale według prognoz IGC może stracić tę pozycję na rzecz Unii Europejskiej w bieżącym sezonie 2021/22" – przypomniał Reuters.

Jednym z krajów, który jest najbardziej narażony na zerwanie łańcucha dostaw, jest Egipt. 60 proc. zapotrzebowania tego kraju na zboże pochodzi z importu, z czego ponad 80 proc. sprowadzano z Rosji i Ukrainy.

Czytaj też: Część krajów wstrzymuje eksport, aby chronić swoje zapasy pszenicy

PAP/fot.Wikimedia/Pixnio

swiatrolnika.info 2023