PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Ukraina szuka sposobu na eksport zbóż. Trwają rozmowy z wybranymi krajami

Ukraina szuka sposobu na eksport zbóż. Trwają rozmowy z wybranymi krajami

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-21 18:30:00
eksport zbóż

Eksport zbóż jest fundamentem ukraińskiej gospodarki. Tamtejsze władze prowadzą rozmowy z krajami ościennymi na temat prowadzenia handlu za pomocą kolei. 

Rozmowy trwają z Mołdawią oraz Rumunią. “Negocjacje mają na celu zwiększenie eksportu zbóż drogą kolejową do jednego z rumuńskich portów w razie długotrwałej blokady portów ukraińskich” – brzmi komentarz ukraińskich i rumuńskich mediów.

Ukraina chce handlować zbożem

Według ukraińskiego ministra rolnictwa Romana Łeszczenki cytowanego przez dziennik online "Delo" rząd w Kijowie opracowuje już plan wznowienia eksportu zboża koleją do innych państw, “aby zapobiec ewentualnemu światowemu kryzysowi żywnościowemu”.

Łeszczenko sprecyzował, że dotychczas ukraiński eksport zbóż w 80 proc. odbywał się przez porty Morza Czarnego, które obecnie są zablokowane przez Rosjan. To jeden z głównych czynników wciąż wysokich cen zbóż.

Bukareszteńska telewizja Digi24 informuje, że zamiarem negocjujących stron jest eksportowanie ukraińskich zbóż koleją przez Mołdawię do Rumunii, aby stamtąd za pośrednictwem jednego z czarnomorskich portów były one kierowane do innych państw świata.

W przypadku realizacji planu władze Ukrainy szacują, że istnieje możliwość zapewnienia eksportu zbóż z tego kraju na poziomie 5 mln ton miesięcznie.

eksport zbóż

Eksport zbóż z Ukrainy wciąż zagrożony

Pomimo chęci ukraińskich władz, to plany krzyżuje wciąż trwająca wojna. Oprócz niszczenia w bestialski sposób obiektów stricte cywilnych Rosjanie kierują swoje działa także w stronę infrastruktury rolniczej. W monionym tygodniu siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowo-bombowy na bazę sprzętu rolniczego w obwodzie sumskim. Zniszczono wiele cennego sprzętu. Ponadto wojsko Putina na masową skalę rekwiruje też sprzęt rolniczy, by wykorzystywać go m.in. do budowy umocnień.

Czytaj także: Rosja w perfidny sposób wykorzystuje przejęte ukraińskie porty

źródła: PAP/ fot. pixabay.com