PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Wojna na Ukrainie przybliża widmo ogólnoświatowego niedoboru żywności

Wojna na Ukrainie przybliża widmo ogólnoświatowego niedoboru żywności

Autor: Michał Rybka 2022-03-18 14:30:00
wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie niepokoi Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD). Kryzys Ukrainy odbije się na bezpieczeństwie żywnościowym na całym świecie.

Agencja ONZ FIDA jest zaniepokojona wpływem konfliktu między Ukrainą a Rosją na światowe bezpieczeństwo żywnościowe, zwłaszcza w zakresie podaży pszenicy i cen niektórych zbóż, które osiągają historyczne rekordy. Rzeczywiście, jeśli rosyjska ekspansja wojskowa będzie kontynuowana na Ukrainie, może dojść do wyczerpania globalnych zdolności dostaw podstawowych roślin, takich jak pszenica, kukurydza i olej słonecznikowy.

Grozi nam globalny niedobór żywności

Według IFAD region Morza Czarnego odgrywa ważną rolę w bezpieczeństwie żywnościowym na świecie. Sam ten region dostarcza 12 proc. kalorii w żywności sprzedawanych na arenie międzynarodowej. Bliski Wschód i kontynent afrykański pozostają regionami najbardziej narażonymi. Według tej agencji ONZ około 40 proc. ukraińskiego eksportu pszenicy i kukurydzy jest przeznaczone właśnie dla tych regionów, które już od dłuższego czasu borykają się z problemami głodu.

Prezydent FIDA Gilbert Houngbo ostrzegł przed możliwymi niedoborami żywności lub dalszymi wzrostami cen i niepokojami społecznymi, które mogłoby to spowodować.

Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) także wyraziła zaniepokojenie potencjalnymi skutkami kryzysu ukraińskiego dla bezpieczeństwa żywnościowego poza regionem, zwłaszcza w krajach w różnym stopniu uzależnionych od pszenicy z tego regionu. Organizacja uważa, że ​​zakłócenia na międzynarodowych rynkach żywności wynikające z tego konfliktu nie przyniosą korzyści krajom uzależnionym od importu. Zwłaszcza dla państw, które już cierpią z powodu kryzysów żywnościowych.

wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie najmocniej uderza w najbiedniejszych

Houngbo podkreślił również, że jak w każdym konflikcie, najbiedniejsi i najbardziej bezbronni są najbardziej dotknięci, a ogólnie konsekwencje tego konfliktu będą odbijać się echem w różnej skali na innych kontynentach. Według niego bardzo trudno będzie złagodzić globalne konsekwencje tego kryzysu, a zakończenie tej wojny jest jedynym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o Światową Organizację Handlu (WTO), to przede wszystkim zajęła się ona wpływem konfliktu na handel. Dyrektor generalna Ngozi Okonjo-Iweala w oświadczeniu wygłoszonym w środę 9 marca 2022 r. podzieliła swoje zaniepokojenie wpływem konfliktu na handel produktami rolnymi i artykułami spożywczymi, a także wzrostem cen energii.

Zobacz także: Polskie rolnictwo jest samowystarczalne w produkcji żywności

źródła: agrimaroc.ua/ fot. pexels.com