O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny zbóż notują wzrosty; powodem susze w kluczowych rejonach upraw

Ceny zbóż

Susze we Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Indiach wpływają na rosnące ceny zbóż. Na rynkach najmocniej drożeje pszenica. 

W USA wysiew kukurydzy, ze względu na pogodę, postępuje w ślimaczym tempie. Natomiast  Ukraina ma problemy z zasiewem i eksportem. Dodatkowo rosnący deficyt wody we Francji i Niemczech oraz fala upałów w Indiach zmniejszają potencjał plonowania w ważnych obszarach produkcyjnych. Analitycy są coraz bardziej zaniepokojeni konsekwencjami suszy w dwóch największych europejskich krajach produkujących.

Ceny zbóż ponownie w górę przez suszę

Ceny zbóż w przypadku pszenicy ponownie zanotowały gwałtowny wzrost pod koniec zeszłego tygodnia z powodu niepowodzeń związanych z pogodą w ważnych regionach upraw. Również w nowym tygodniu pszenica zaczyna się od silnych premii cenowych w handlu przedrynkowym w USA.

Długo oczekiwane deszcze na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych iw ważnych południowych regionach uprawy pszenicy były oczywiście mniej intensywne niż oczekiwano. A prognozy pogody amerykańskich serwisów meteorologicznych nie przewidują żadnych opadów, o których warto wspomnieć w ciągu najbliższych kilku dni. Niewielka ilość deszczu jest prognozowa tylko we wschodnim Kansas i Oklahomie. To nie wystarczy, aby poprawić perspektywę katastrofalnych zysków.

Rosnący deficyt wody we Francji i Niemczech oraz fala upałów w Indiach zmniejszają potencjał plonowania w ważnych obszarach produkcyjnych. Analitycy są coraz bardziej zaniepokojeni konsekwencjami suszy w dwóch największych europejskich krajach produkujących – Francji i Niemczech – Globalne ceny kukurydzy napędzane są jednocześnie bardzo trudnymi warunkami siewu w amerykańskim pasie kukurydzianym i bardzo dynamicznym popytem w Chinach.

Ze względu na wiele niewiadomych, które towarzyszą skutkom wojny na Morzu Czarnym, ceny zbóż na rynkach europejskich i międzynarodowych pozostają w bardzo zmiennym tempie. Pod koniec tygodnia europejskie ceny pszenicy na rynku terminowym w Paryżu wzrosły do ​​406,50 euro za wygasający majowy kontrakt, a nowa uprawa zamknęła się na poziomie 397,50 euro.

Na niemieckim rynku hurtowym i porcie eksportowym w Hamburgu pszenica chlebowa była ponownie notowana w piątek po 406 euro za tonę – po znacznym spadku w ciągu tygodnia. Na początku tygodnia ceny spot powinny jednak nadal rosnąć.

Ceny zbóż

Ceny kukurydzy również notują wzrosty na rynkach

Ceny zbóż w przypadku kukurydzy również odnotowały wzrosły ze względu na ryzyko produkcyjne w USA i na Ukrainie. Jednak spowolnienie popytu i wyrównanie przepływów handlowych na Morzu Czarnym hamują trend wzrostowy. 

Po drugiej stronie Atlantyku narastają obawy, ponieważ zasiewy w rejonach uprawy kukurydzy są znacznie spowalniane przez zimny i wilgotny klimat. Według najnowszych postępów w uprawach z 1 maja ukończono tylko 14% prac, w porównaniu do 42% w zeszłym roku, co może prowadzić do zmian w areale upraw soi.

Wojna na Ukrainie zagraża również uprawom kukurydzy w 2022 r., a zgłoszone uszkodzenia infrastruktury portowej i obiektów magazynowych są bardzo niepokojące dla rynków. Ukraina nadal organizuje swoje przepływy handlowe za pośrednictwem kolei i portu Konstanca w Rumunii. Zawarto także umowy z Bułgarią, Polską i krajami bałtyckimi o wywiezieniu towarów z kraju.

Jednak europejscy handlowcy również zgłaszają spadek popytu na kukurydzę na rynku wspólnotowym. Wydaje się, że hiszpańscy nabywcy również zwracają się w stronę (tańszych) dostaw z Kanady i Ameryki Południowej. Ponadto obserwuje się spadek popytu ze względu na ptasią grypę i początek sezonu wypasowego. Jednak pod koniec tygodnia europejskie ceny zbóż na rynku terminowym w Paryżu dla wygasającego majowego kontraktu na kukurydzę wzrosły do ​​361,50 euro, a nowa uprawa zamknęła się na poziomie 344,50 euro.

Czytaj też:Kukurydza drożeje najszybciej na światowych giełdach

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023