O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Kukurydza drożeje najszybciej na światowych giełdach

Kukurydza

Kukurydza była liderem wzrostów notowań podczas środowych sesji na giełdach w Chicago i w Paryżu. Wzrost sięgał kolejno 11 i 17 proc.

W przypadku kukurydzy, oprócz niepokojących opóźnień w sadzeniu w Stanach Zjednoczonych, problemem stają się niedobory wody w dużej części Brazylii, co może ograniczyć powtórne zbiory. Wojna jest oczywiście głównym czynnikiem, który podbija światowe ceny zbóż i oleju roślinnego. Ostatnie analizy wskazują, że produkcja kukurydzy i słonecznika na Ukrainie najbardziej ucierpi w wyniku inwazji Rosji na jej wschodniego sąsiada.

Ceny zbóż na światowych giełdach

Kukurydza i jej ceny spowodowała spadek ceny pszenicy na giełdzie w Chicago. Drugim czynnikiem był stosunek ceny euro wobec dolara, waluta Unii Europejskiej w ostatnim czasie osłabiła się. Kurs EUR do USD spadł wczoraj do 1,055 i był najniższy od pięciu lat. Drogi dolar powoduje mniejszy eksport pszenicy z USA, ale tworzy lepsze perspektywy dla unijnego eksportu.

Ceny rzepaku w UE spadły, ale kanadyjska odmiana poprawiła się z rekordowego poziomu w środę. Wyprzedaż kontraktu w nowym zbiorze miała charakter symboliczny, a spadek cen kontraktu majowego wynikał głównie z zamknięcia notowań (koniec kwietnia).

Kukurydza tanieje, olej cały czas w górę

Zarówno olej palmowy i jak i sojowy odnotowały najwyższe ceny w historii notowań. ponieważ w czwartek wszedł w życie zakaz eksportu rafinowanego oleju palmowego z Indonezji (stanowi on 60% światowego eksportu). Chociaż władze Indonezji wyjaśniły na początku tego tygodnia, że ​​zakaz nie dotyczy oleju o odmianie surowej, nic nie jest w tej kwestii jasne. W środę (dzień przed wejściem w życie ograniczeń) indonezyjskie wojsko zatrzymało dwa tankowce przewożące olej i metanol, twierdząc, że złamały one zakaz eksportu.

Warto przypomnieć, że zarówno kukurydza, jak i pszenica jest siana zbyt wolno. W USA z powodu suszy areał pszenicy ozimej spadł do 30 proc. Ocena była poniżej średniej oczekiwań analityków i najniższa o tej porze roku od 1996 roku. 

Komisja Europejska odnotowała, że produkcja kukurydzy wzrośnie do 72,5 mln ton. Przy podwyższeniu prognoz produkcji tego ziarna jednocześnie bez zmian pozostała prognoza dotycząca importu kukurydzy do UE, która zatrzymała się na poziomie 14,5 mln ton. Odnotowana korekta w górę zbiorów kukurydzy była o 1 mln ton większa w porównaniu ze skalą podwyżki, którą oczekiwano od eksportu kukurydzy z UE (6 mln ton). Z tego też powodu została podniesiona końcowa prognoza zapasów kukurydzy na równowartość 19,8 mln ton z 18,8 mln ton miesiąc wcześniej.

Czytaj również: Ceny zbóż w kraju notowały wzrosty w połowie kwietnia

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023