PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 procent

Zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 procent

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-08 11:00:00
Zbiory zbóż

Zdjęcia satelitarne wskazują, że z powodu wojny zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. 

Informację tę przekazała firma Kayrros specjalizująca się w geolokalizacji i obserwacji satelitarnej na potrzeby przedsiębiorstw. Dodatkowo Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) poinformowała, że z powodu problemów z infrastrukturą i blokady portów nad Morzem Czarnym z Ukrainy nie można wyeksportować prawie 25 mln ton zboża.

Zbiory zbóż na Ukrainie ucierpią przez wojnę

Wojna bardzo poważnie utrudnia zasiewy, zmusza rolników do pracy w niebezpiecznych warunkach, a czasem pod ostrzałem, pojawiły też się niedobory paliwa. 

“Zdjęcia satelitarne wykonane między 14 a 22 kwietnia, poddane analizie pod kątem tzw. wskaźnika wegetacji, już wykazują różnice w skali zasiewu” – pisze AFP, powołując się raport Kayrros.

Firma, która ma siedzibę w Paryżu, prognozuje też, że ukraińskie zbiory zbóż wyniosą około 21 mln ton, czyli o 12 mln ton mniej niż w 2021 roku.

Zbiory zbóż

Nie można jednak wykluczyć – zastrzega Kayrros – że ze względu na to, iż walki toczą się w regionach, gdzie znajduje się znaczna część ukraińskich upraw zbóż, "realne wyniki produkcji mogą być niższe".

Wcześniej Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) poinformowała, że z powodu problemów z infrastrukturą i blokady portów nad Morzem Czarnym z Ukrainy nie można wyeksportować prawie 25 mln ton zboża.

Czytaj też: UBS: Zbiory pszenicy i kukurydzy spadną o połowę

PAP/fot.Rawpixel