O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Cena owsa w lipcu 2022 roku – co wpływa na wartość zboża?

Cena owsa

Cena owsa  od początku 2022 roku wzrosła o ponad 30 proc. Wpływ na wartość tego zboża ma inflacja oraz trwająca wojna na Ukrainie.

Owies jest jednym ze zbóż które najdłużej są uprawiane przez człowieka. Jego uprawa została odnotowana już w I wieku naszej ery. W Polsce to zboże jest znane od czasów pierwszych Piastów. Obecnie Polska znajduje się na liście największych krajów produkujących owies, na czele z Rosją i Kanadą, ale powierzchnia upraw owsa w naszym kraju corocznie znacznie się zmniejsza.

Charakterystyka ceny owsa

Owies pochodzi z połączenia owsa głuchego i owsa płonnego, które naturalnie występowały w rejonach śródziemnomorskich. Interesujące jest to, że jest to jedyne ziarno które nie ma postaci ozimej. Jest samopylny, wcześnie kwitnie, a pogoda nie ma wpływu na jego wzrost, co wpływa na jego cenę. Ponadto jest stosunkowo niewrażliwy na nadmiar wilgoci. Lubi bronowanie, gdyż jego korzenie sięgają głęboko, a zabieg ten poprawia jego krzewienie.

Cena owsa zależą obecnie od sytuacji międzynarodowej oraz kursu naszej waluty. Samo ziarno jest odporne na warunki pogodowe, ponieważ jest mało wymagające. Nasiona zaczynają kiełkować między 2-3° C, natomiast rośliny puszczają korzenie przy 6-12° C. Optymalna temperatura dla wzrostu danego ziarna po uformowaniu się to od 15 do 18 stopni C, natomiast taka pogoda przed wyrzuceniem wiech spowoduje wypłonienie i gorsze krzewienie się owsa.

Cena owsa w 2022 roku

Cena owsa w 2022 roku zaliczyły tak jak większość zbóż gwałtowny wzrost. Na początku roku za owies musieliśmy zapłacić około 940 złotych za tonę, pod koniec lutego było to 960 złotych. Jednakże, z powodu ataku Rosji na Ukrainę rynek zbóż znalazł się w poważnym kryzysie. I cena na koniec marca 2022 roku powędrowała do rekordowych 1098 zł za tonę.

Jednakże, nowy rekord pojawił się pod koniec maja, kiedy to za ten rodzaj zboża musieliśmy zapłacić aż 1228 zł za tonę. Obecnie ceny się stabilizują, a nawet lekko spadają. Według notowania z 10 lipca, za tonę owsa należy zapłacić 1170 złotych.

Czytaj również: Rynki rolne w trudnej sytuacji, ale ceny stabilizują się

Agrofakt/rynek-rolny/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023