PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Szczyt inflacji w sierpniu. Ceny żywności będą jeszcze wyższe

Szczyt inflacji w sierpniu. Ceny żywności będą jeszcze wyższe

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-15 18:00:00
ceny

W czerwcu wzrosły ceny paliw, energii oraz żywności. Według ekspertów szczyt cenowy pojawi się w sierpniu. 

Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. wzrosły rdr o 15,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,5 proc. Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozuje, że w sierpniu nastąpi szczyt inflacji na poziomie ok. 16,5 proc.

W czerwcu wyższe były ceny paliwa, energii i żywności

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że w czerwcu najmocniej wzrosły stawki za paliwo i energię, szybko drożała także żywność. "Wzrost jest jednak bardzo szeroki – ceny 70 proc. dóbr i usług rosną w tempie przekraczającym 5 proc. Dlatego inflacja bazowa wynosi obecnie 9,0 proc."  wskazali.

Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. wzrosły rdr o 15,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,5 proc.

ceny energia

Ekspert: Szczyt inflacji spodziewany w sierpniu 

W ocenie Marcina Klucznika z PIE szczyt inflacji spodziewany jest w sierpniu – "wzrost cen sięgnie 16,5 proc.".

"Drożeć będzie żywność, a podwyżki sięgnąć mogą 20 proc."  ocenił.

Zdaniem eksperta prawdopodobnie będzie to jednak koniec wzrostu. Zwrócił uwagę, że indeks światowych cen żywności FAO wskazuje, iż ceny na rynkach globalnych się ustabilizowały.

Analitycy PIE spodziewają się też powolnego spadku cen paliw.

"Dane e-petrol wskazują, że w ciągu miesiąca ceny benzyny Pb95 spadły o ponad 40 gr na litr. To efekt tańszej ropy naftowej – jej cena spadła o 20 dol. do 100 dol. za baryłkę" - zaznaczył Klucznik. Słabe wyniki gospodarcze w USA i strefie euro dodatkowo obniżą ceny surowca - dodał.

Zdaniem analityka zagrożeniem jest wzrost cen energii elektrycznej w przyszłym roku.

"Europejskie stawki za węgiel w portach ARA wzrosły w ciągu roku o 270 proc. To efekt zwiększania importu przez państwa zastępujące rosyjski surowiec – Holandię, Niemcy czy Polskę"  wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że Urząd Regulacji Energetyki (URE) zapowiedział dwucyfrową podwyżkę stawek za energię elektryczną od przyszłego roku. Jak dodał, URE jesienią wprowadzi nowe taryfy na ogrzewanie. Skala podwyżek jest nieprzewidywalna  są one zatwierdzane osobno dla wielu spółek. 

W opinii ekonomistów PIE wysoka inflacja będzie utrzymywać się przez resztę roku.

"Pod koniec roku inflacja spadnie do ok. 13,5 proc. W kolejnych latach czeka nas powolne schodzenie z podwyższonej inflacji – CPI będzie przekraczać 10 proc. przynajmniej do II kwartału przyszłego roku"  przewidują. 

Sprawdź też: FAO: Ceny żywności pozostają blisko rekordowych poziomów

fot.pixabay.com