PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Poznaj zalecenia gospodarskie na maj w polu i w przydomowym sadzie

Poznaj zalecenia gospodarskie na maj w polu i w przydomowym sadzie

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-06 13:00:00
zalecenia gospodarskie

Maj nazwany jest najpiękniejszym miesiącem w roku. Wielkopolska Izba Rolnicza przedstawia zalecenia gospodarskie na maj. 

W maju życie na wsi rozkwita na dobre, wyrywając się całkowicie z zimowego odrętwienia. W polskiej tradycji kościelnej maj jest miesiącem poświęconym Matce Bożej. W polu w tym czasie prowadzimy w dalszym ciągu obserwacje na występowanie oprzędzików. W sadach należy prowadzimy formowanie koron młodych drzew, zmierzające do uzyskania szerokich kątów między przewodnikiem a rozgałęzieniami.

Zalecenia gospodarskie na maj w polu 

W kwietniu przedstawiliśmy zalecenia gospodarskie na kwiecień. Jeśli chodzi o maj, to prowadzimy w dalszym ciągu obserwacje na występowanie oprzędzików. Gdy rośliny mieszanek strączkowo-zbożowych osiągną wysokość 10-15 cm, w przypadku zachwaszczenia dokonujemy oprysku herbicydem. Na plantacjach łubinów możemy przystąpić do pogłównego zwalczania chwastów jednoliściennych (perz, chwastnica, owies głuchy). Koniec kwietnia i maj to czas strzelania w źdźbło w zbóż ozimych, a później jarych. W pełni krzewienia trwa proces budowania kiosków w kłosie, czyli budowania kłosa na długość i jednocześnie w kioskach tworzą się zawiązki kwiatków, czyli przyszłego ziarna. Proces budowania wielkości kłosa trwa tylko do końca krzewienia. Wraz z rozpoczęciem strzelania w źdźbło w roślinach rozpoczynają się procesy redukcyjne, polegające na odrzucaniu najsłabszych pędów (przyszłe niedogony) oraz kłosów (skracanie kłosa przez redukcję kiosków).

zalecenia gospodarskie maj

Sad przydomowy i warzywnik 

W maju w sadach przydomowych prowadzona jest chemiczna ochrona drzew przez cały okres wegetacji, dobór preparatów. Terminarz stosowania należy ustalać zgodnie z obowiązującym Programem Ochrony Sadów i Jagodników. W tym czasie należy prowadzić formowanie koron młodych drzew, zmierzające do uzyskania szerokich kątów między przewodnikiem, a rozgałęzieniami. Zalecenia gospodarskie na maj wykazują, że w warzywniku w maju wykonuje się wysiew do gruntu wielu gatunków warzyw przeznaczonych na zbiór letni oraz do zimowego przechowywania. Dodatkowo prowadzi się prace pielęgnacyjne, głównie odchwaszczanie i po wschodach przerywkę zbytnio zagęszczonych roślin, sadzi się rozsady kapust, kalafiorów, buraków, sałat, selerów. Wdrugiej połowie miesiąca wysadza się rozsady gatunków ciepłolubnych, pomidorów, papryki, ogórków i innych warzyw dyniowatych, kukurydzy.

W maju w rodzinach pszczelich kończy się wymiana pszczół na młode. Rozpoczyna się szybki rozwój rodzin pszczelich. Trzeba zatem systematycznie poszerzać gniazda, dodawać ramki z węzą, wstawiając je pomiędzy ostatnią ramkę z czerwiem a ramkę kryjącą. W miarę rozwoju rodzin zakładamy nadstawki oddzielone od rodni kratą odgrodową. 

Czytaj też: Synoptyk IMGW: Pierwsza połowa tygodnia będzie pogodna

wir.org.pl/fot.pixabay.com


Autor: Świat Rolnika

Ciągnik wypadł z drogi i się przewrócił. O mały włos od tragedii..


Autor: Polska Agencja Prasowa

Prawdziwy „Gang Olsena”. Złodzieje holowali uszkodzone auto ciągnikiem


Autor: Emilia Gromczak

Musisz to zobaczyć. Winnica na ekstremalnych wysokościach


BULT SMOGOWICZE