O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Zalecenia gospodarskie na kwiecień. O tych zabiegach warto pamiętać

Zalecenia gospodarskie

Wielkopolska Izba Rolna przekazuje zalecenia gospodarskie na kwiecień, które obejmują zarówno pracę w polu, jak i w przydomowym sadzie.

Kwiecień to miesiąc sadzenia roślin z tzw. "gołym korzeniem", gdyż wymagają one bardzo dobrych warunków wilgotnościowych, w przeciwieństwie do roślin w doniczkach, które można praktycznie sadzić w dowolnym czasie. W polu natomiast prowadzimy wysiew zbóż jarych. 

Zalecenia gospodarskie na kwiecień w polu

Kwiecień to miesiąc, w którym wysiewamy zboża jare. W pierwszej kolejności owies i pszenicę jarą, a następnie jęczmień i mieszankę zbóż. Ilość wysiewu zbóż w mieszankach obniżamy o 30-40% w porównaniu do siewu czystego i dodajemy nasiona grochu lub peluszki 50-60% mniej niż w siewie czystym. Zalecenia gospodarskie wskazują, że nie można również zapomnieć o zaprawianiu nasion siewnych. W kwietniu sadzimy również ziemniaki oraz usypujemy kopce i wały w uprawach szparag.

Jeśli chodzi o rzepak, to gdy wystąpi uszkodzenie przez mróz, należy wykonać bronowanie, które usuwa uszkodzone części roślin, spulchnia glebę i przyspiesza regenerację roślin. W kwietniu możemy napotkać groźnego szkodnika w rzepaku. Jest to chowacz brukwiaczek. Próg ekonomicznej szkodliwości dla tego szkodnika wg IOR w marcu, to 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni, natomiast na początku kwietnia – 6 chrząszczy na 25 roślinach. 

zalecenia gospodarcze kwiecień

Przydomowy sad i ogród 

Zalecenia gospodarskie to nie tylko wskazówki dla czynności w polu, ale również zabiegi w sadach i ogrodach przydomowych. Kwiecień jest dobry na sadzenie roślin z tzw. "gołym korzeniem", gdyż wymagają one bardzo dobrych warunków wilgotnościowych, w przeciwieństwie do roślin w doniczkach, które można praktycznie sadzić w dowolnym czasie. W tym miesiącu wykonujemy również przeszczepianie drzew owocowych zrazami przygotowanymi w okresie zimowym. W ogrodzie możemy już powoli zdejmować zimowe osłony z roślin. Odkrywamy krzewy zimozielone i rozkopujemy kopczyki usypane wokół róż. Usuwamy wszystkie chore, przemarznięte i uschnięte pędy róż. Zdrowe pędy mocno skracamy, pozostawiając maksymalnie 5-6 pąków, a cieńsze tniemy nawet na 2-3 oczka.

W kwietniu warto rozpocząć zasilanie większości roślin w ogrodzie. Zapewni im to lepszy start na wiosnę, a tym samym poprawi kwitnienie i owocowanie. Rośliny cebulowe kwitnące na wiosnę zaczynają magazynować substancje pokarmowe na przyszły sezon. Dlatego warto je dokarmiać nawozem dolistnym lub wieloskładnikowym.

Czytaj także: Synoptycy IMGW: Kwiecień będzie cieplejszy niż zwykle, a maj deszczowy

wir.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023