PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Zmarł Reinhold Claas, ostatni syn założyciela firmy CLAAS. Miał 91 lat

Zmarł Reinhold Claas, ostatni syn założyciela firmy CLAAS. Miał 91 lat

Autor: Świat Rolnika 2022-06-10 14:30:00
Reinhold Claas

Reinhold Claas, brat Helmuta Claasa, zmarł w wieku 91 lat. Wraz z nim umiera ostatni syn założyciela firmy nazwanej swoim nazwiskiem.

Claas, wieloletni członek Komitetu Akcjonariuszy i Rady Nadzorczej Grupy CLAAS, zmarł 7 czerwca 2022 r. w wieku 91 lat. Był on trzecim dzieckiem założyciela firmy Augusta Claasa. Wraz ze swoim bratem Helmutem Claasem odegrał kluczową rolę w budowaniu firmy po II wojnie światowej. Wraz z nim umiera ostatni udziałowiec drugiego pokolenia rodziny.

Legenda niemieckiego przemysłu

Reinhold Claas był dyplomowanym inżynierem przemysłowym. Studia ukończył w 1958 roku na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt. Był jednym z pierwszych absolwentów tego nowego interdyscyplinarnego kursu obejmującego inżynierię mechaniczną i administrację biznesową. Reinhold Claas oficjalnie dołączył do firmy wraz ze swoim bratem Helmutem w lipcu 1957 roku. Skupiał się na rozwoju pras i maszyn do zbioru pasz. Był odpowiedzialny między innymi za uruchomienie produkcji pras w nowo wybudowanym zakładzie w Metz we Francji. Do lat 70. rozbudowywał zakład produkcyjny i rozbudowywał go do obecnych rozmiarów.

„Wszyscy, którzy znali Reinholda Claasa, doceniali jego przyjazne i skromne zachowanie. Na pierwszym miejscu zawsze stawiał ludzi i dobro rodzinnej firmy. Poprzez swoje działania w ważnych momentach historii firmy znacząco przyczynił się do naszego obecnego sukcesu” – wyjaśnia Thomas Böck, prezes zarządu CLAAS.

Reinhold Claas

Reinhold Claas był uważany za skromnego i przyjaznego

Reinhold Claas był także siłą napędową przejęcia znanego specjalisty w dziedzinie maszyn do zbioru pasz – Josefa Bautz GmbH w Bad Saulgau, który dołączył do CLAAS w 1969 roku. Jako wieloletni dyrektor zarządzający rozwinął filię w Szwabii w późniejszy odnoszący sukcesy i innowacyjny dział produktów. Reinhold Claas był również aktywny jako przedsiębiorca poza firmą rodzinną: w 1958 przejął dwie firmy produkujące łożyska kulkowe – jedną we Fryburgu w Szwajcarii zatrudniającą 250 pracowników i drugą w Munderkingen w Szwabii zatrudniającą 550 pracowników. Zarządzał obiema spółkami do lat 90–tych. W czasie swojej aktywności zgłaszał również patenty na ponad 40 wynalazków.

Zarówno w swoim rodzinnym mieście Harsewinkel, jak iw regionie Reinhold Claas był zaangażowany społecznie w wielu klubach i organizacjach, zwłaszcza w piłce nożnej i piłce ręcznej, co przyniosło mu duże uznanie. Jego wielką prywatną pasją było polowanie. Reinhold Claas był żonaty ze swoją żoną Doris przez wiele lat, zanim zmarła w grudniu 2005 roku. Z małżeństwa wyłonili się synowie Volker i Rüdiger Claas. Szczególnie mocno uderzyła go wczesna śmierć jego syna Volkera Claasa, który zmarł w styczniu 2022 roku w wieku 57 lat. Ostatnio Claas zasiadał w radzie nadzorczej oraz w dwóch radach doradczych. W Grupie CLAAS syn Rüdiger Claas jest już trzecim pokoleniem, które jest następcą ojca.

Śmierć Reinholda Claasa wywołuje głęboki smutek wśród jego rodziny, udziałowców, kierownictwa grupy i pracowników.

Czytaj również: Claas rozpoczyna współpracę z konstruktorem robotów AgXeed

Agraheute/fot.pixabay


Holenderscy rolnicy protestują w Hadze. Przyprowadzili krowę

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 19:30:00

NATO: Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 17:30:00

Statki nadal zablokowane w ukraińskich portach. Utknęło 80 jednostek

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 17:00:00

BULT SMOGOWICZE