PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Zboże ponownie eksportowane z Ukrainy? Przybyły statki handlowe

Zboże ponownie eksportowane z Ukrainy? Przybyły statki handlowe

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-12 14:30:00
Zboże

Osiem zagranicznych statków handlowych przybyło przez Dunaj do Ukrainy, aby odebrać zboże z tego kraju – poinformowały ukraińskie i rumuńskie media.

To pierwsza od wybuchu wojny wyprawa zagranicznych statków do ukraińskich portów, a umożliwiło ją niedawne odbicie przez siły Ukrainy strategicznie położonej Wyspy Węży na Morzu Czarnym – zauważa gazeta. Według mediów powołujących się na służbę prasową ukraińskiej marynarki wojennej, statki dopłynęły pod eskortą okrętów wojskowych kanałem Bystre łączącym Dunaj z Morzem Czarnym.

Wyspa Węży w rękach ukraińskiego wojska

“Wcześniej, ze względu na blokadę żeglugi cywilnej, przedsiębiorstwa żeglugowe były zmuszone do korzystania z kanału Sulina, co powodowało nagromadzenie dużej liczby statków oraz znaczny ruch na tym kanale” – napisał “Adevarul”.

Pod koniec czerwca władze Ukrainy poinformowały, że jej siłom zbrojnym udało się odbić Wyspę Węży, na której Rosja zgromadziła liczną broń służącą zapewnieniu osłony dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy. Wyspa jest ważne, by móc eksportować zboże.

Zboże

Turcja odbierze ukraińskie zboże?

Pierwszy statek testowy z ukraińskim zbożem wypłynie z portu w Odessie w tym tygodniu – 14 lipca – poinformował o tym zastępca ludowy Anatolij Urbański.

„Każdego dnia spotykam się z firmami handlowymi, które nie mogą się doczekać otwarcia „wielkiej Odessy”, co znacznie usprawni łańcuchy logistyczne eksportu naszego zboża. Jeśli chodzi o negocjacje, które obecnie toczą się na szczeblu państwowym między Ukrainą a Turcją, słyszałem, że w tygodniu, około 14 lipca, jeden parowiec testowy będzie mógł opuścić port w Odessie. A potem zobaczymy, jak to się stanie. Wszyscy mamy nadzieję, że wszystko się powiedzie, a potem każdego dnia odpływać będzie coraz więcej parowców – powiedział parlamentarzysta.

Ponadto, jak dodał zastępca ludowy, istnieje możliwość utworzenia konwoju wojskowego, który będzie towarzyszył ciężarówkom ze zbożem do portów Turcji.

„Najprawdopodobniej Rosja zgodzi się na taki konwój, jeśli będzie pochodził wyłącznie z Turcji, z którą ma przyjazne stosunki. Jednocześnie wśród handlowców krążą plotki, że Turcja chce przejąć 20% światowej ceny za towary, które znajdą się na naszych statkach handlowych. Konwój będzie towarzyszył statkom do portów tureckich, gdzie zboże zostanie rozładowane, a następnie w drodze do innych krajów. Oznacza to, że jest to dodatkowy koszt. O ile wiem, ukraińscy właściciele zboża raczej się na to nie zgodzą, ale statek najpewniej wypłynie” – zauważył Anatolij Urbanskij.

Czytaj również: Eksport zboża z Ukrainy możliwy jedynie przez trzy porty

PAP/fot.pixabay