O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Eksport zboża z Ukrainy możliwy jedynie przez trzy porty

Eksport zboża

Obecnie eksport zboża na Ukrainie jest możliwy jedynie przez trzy porty: Reni, Izmail i Ust-Dunaisk – poinformował o tym Maksym Kharchenko.

Maksym Kharchenko jest analitykiem rynku przewozów towarowych UkrAgroConsult. Wystepował podczas seminarium internetowego „Wojna na Ukrainie. Prognoza upraw zbóż i nasion oleistych – 2022”. Analityk zauważa, że ​​porty te są bardzo mało przeciążone, więc Ukraina szuka alternatywnych sposobów.

Co dalej z Ukraińskim zbożem?

Maksym Kharchenko, analityk rynku towarowego „UkrAgroConsult” uważa, że eksport zboża może się odbywać również przez porty Gdynia/Gdańsk, a także kontenery kolejowe, których maksymalna przepustowość to 755 kontenerów na dobę (ponad 15 mln ton zboża)

Dziś 5 ukraińskich portów znajduje się na terytorium niekontrolowanym, 7 kolejnych jest zablokowanych. Pomoc zapowiadają kolejne kraje.

Eksport zboża z pomocą Turcji

Pierwszy statek testowy z ukraińskim zbożem wypłynie z portu w Odessie w tym tygodniu – 14 lipca – poinformował o tym zastępca ludowy Anatolij Urbański.

„Każdego dnia spotykam się z firmami handlowymi, które nie mogą się doczekać otwarcia „wielkiej Odessy”, co znacznie usprawni łańcuchy logistyczne eksportu naszego zboża. Jeśli chodzi o negocjacje, które obecnie toczą się na szczeblu państwowym między Ukrainą a Turcją, słyszałem, że w tygodniu, około 14 lipca, jeden parowiec testowy będzie mógł opuścić port w Odessie. A potem zobaczymy, jak to się stanie. Wszyscy mamy nadzieję, że wszystko się powiedzie, a potem każdego dnia odpływać będzie coraz więcej parowców – powiedział parlamentarzysta.

Ponadto, jak dodał zastępca ludowy, istnieje możliwość utworzenia konwoju wojskowego, który będzie towarzyszył ciężarówkom ze zbożem do portów Turcji.

„Najprawdopodobniej Rosja zgodzi się na taki eksport zboża, jeśli będzie pochodził wyłącznie z Turcji, z którą ma przyjazne stosunki. Jednocześnie wśród handlowców krążą plotki, że Turcja chce przejąć 20% światowej ceny za towary, które znajdą się na naszych statkach handlowych. Konwój będzie towarzyszył statkom do portów tureckich, gdzie zboże zostanie rozładowane, a następnie w drodze do innych krajów. Oznacza to, że jest to dodatkowy koszt. O ile wiem, ukraińscy właściciele zboża raczej się na to nie zgodzą, ale statek najpewniej wypłynie” – zauważył Anatolij Urbanskij.

Zdaniem ekspertów Barva Invest, nadal nie wiadomo, czy informacja ta dotyczy jedynie wycofania z portów tych statków, które stoją tam od lutego, czy też pełnego otwarcia portów. W przypadku wznowienia żeglugi mogą pojawić się poważne problemy z ubezpieczeniem statków - firmy międzynarodowe mogą odmówić ubezpieczenia statków płynących do portów walczącego kraju. Teoretycznie instytucje międzynarodowe, w szczególności ONZ, mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu, ale nie ma jeszcze na ten temat szczegółów.

Czytaj również: Pszenica skupowana przez Rosjan w Melitopolu. Skandaliczna cena

Agroportal/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023