PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Skandal! Rosyjski statek ze skradzionym ukraińskim zbożem uwolniony

Skandal! Rosyjski statek ze skradzionym ukraińskim zbożem uwolniony

Autor: Świat Rolnika 2022-08-05 11:30:00
statek

Sąd w Trypolisie usunął areszt nałożony na syryjski statek „Laodecia”, który przewozi ukraińskie produkty rolne skradzione przez Rosję.

Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy 4 sierpnia. „Pomimo przedstawionych dowodów sąd nie uwzględnił stanowiska właściwych organów Ukrainy” – czytamy w komunikacie. Jak zauważyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, decyzja sądu libańskiego zezwala statkowi „Laodecia”, który jest objęty międzynarodowymi sankcjami w związku z nielegalnym wywozem towarów z czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, opuścić port Trypolis bez przeszkód ze skradzioną ukraińską mąką i jęczmieniem.

Co dalej ze statkiem?

Ministerstwo uważa też, że wspomniana decyzja faktycznie zachęca Federację Rosyjską do kontynuowania w poczuciu bezkarności kradzieży na czasowo okupowanym południu Ukrainy. Ponadto taką decyzją Liban faktycznie podważa własne bezpieczeństwo żywnościowe, odpychając Ukrainę jako wiarygodnego partnera. Obecnie statek nie jest niczym obciążpony.

"Wzywamy stronę libańską do cofnięcia decyzji o zniesieniu zajęcia statku "Laodecia" i podjęcia działań zapobiegających dalszym próbom wykorzystania Libanu do wysyłki skradzionego ukraińskiego zboża" – podsumowało ministerstwo.

statek

Statek z ukraińskim zbożem

Jak informowaliśmy w tym tygodniu, płynący z Odessy pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę statek z kukurydzą dotarł we wtorek do Stambułu. Pływający pod banderą Sierra Leone statek Razoni transportuje 26 tys. ton kukurydzy, którą ma dostarczyć do portu w libańskim Trypolisie.

Wcześniej we wtorek generał Ozcan Altunbudak z JCC poinformował, że rozpoczęty w poniedziałek rejs Razoni przebiega zgodnie z planem. Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu ukraińskiego eksportu.

Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. W lipcu Ukraina i Rosja zawarły z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ma nadzieję, że statki z ukraińskim zbożem przyniosą stabilizację żywnościową na świecie. Statek Razoni pod banderą Sierra Leone może być przełomem w eksporcie zbóż z Ukrainy. Sekretarz generalny ONZ z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu i ma nadzieję, że jego śladem podążą inne statki, co przyniesie stabilizację żywnościową na świecie.

Czytaj również: Dziś z ukraińskich portów mają wypłynąć kolejne statki ze zbożem

Agravery/fot.pixabay