PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Dziś z ukraińskich portów mają wypłynąć kolejne statki ze zbożem

Dziś z ukraińskich portów mają wypłynąć kolejne statki ze zbożem

Autor: Świat Rolnika 2022-08-05 09:00:00
statki ze zbożem

Minister obrony Turcji Hulusi Akar poinformował, że według planów, w piątek z portów Ukrainy, mają wypłynąć trzy kolejne statki ze zbożem.

Szef resortu dodał, że do ukraińskich brzegów zmierza też pierwszy pusty statek, który wpłynął na Morze Czarne po wybuchu wojny, by odebrać zboże z Ukrainy. Tę informację podał też w środę wieczorem rzecznik władz obwodu odeskiego Ukrainy, Serhij Bratczuk. Dodał, że przybycia jednostki należy się spodziewać w piątek.

Kolejne statki ze zbożem wypłyną w piątek

Turecki minister nie przekazał, z których konkretnie ukraińskich portów mają wypłynąć w piątek statki ze zbożem. Zaznaczył, że trzy transporty udało się zorganizować dzięki "intensywnej pracy" Wspólnego Centrum Koordynacyjnego w Stambule.

Składające się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ Centrum w Stambule nadzoruje zawarte 22 lipca porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów. Wywóz został zablokowany z powodu rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji. Ukraina i Rosja w osobnych umowach podpisanych z Turcją i ONZ zobowiązały się do zapewnienia bezpiecznych korytarzy morskich z trzech ukraińskich portów.

W ramach porozumienia w poniedziałek z Odessy wypłynął pierwszy statek. Transportująca 26 tys. ton kukurydzy jednostka przeszła w środę kontrolę prowadzoną przez działających pod nadzorem Centrum tureckich, ukraińskich i rosyjskich inspektorów, po czym przepłynęła przez cieśniny tureckie, by udać się do libańskiego Trypolisu. Ta kontrola zakończyła "testową fazę" operacji - ogłosiło Centrum.

statki ze zbożem

Eksport zboża wznowiony

Akar zapowiedział w czwartek, że do jednego z ukraińskich portów zmierza też pierwsza jednostka, która wpłynie na Morze Czarne, by transportować zboże w ramach umowy. Statek przeszedł już kontrolę - dodał minister.

Tę informację podał też w środę wieczorem rzecznik władz obwodu odeskiego Ukrainy, Serhij Bratczuk. Dodał, że przybycia jednostki należy się spodziewać w piątek.

,,Osprey S, turecki masowiec pod liberyjską banderą, zmierza od cieśniny Dardanele do portu w Czarnomorsku (...); to będzie pierwszy statek użyty do eksportu ukraińskiego zboża, który nie był blokowany w naszych portach od 24 lutego" – napisał na Telegramie. Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. Jednym z celów porozumienia dotyczącego eksportu zboża z Ukrainy jest złagodzenie globalnego kryzysu żywnościowego i obniżenie cen towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według Międzynarodowej Organizacji Morskiej, po 24 lutego w ukraińskich portach utknęło ok. 80 jednostek.

Czytaj również: Ukraina: Wywóz zboża przez porty Dunaju utrudnia płytka woda

PAP/fot.pixabay