PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Rosja obejdzie sankcje dotyczące ropy? Znalazła nowy port

Rosja obejdzie sankcje dotyczące ropy? Znalazła nowy port

Autor: Mateusz Chrząszcz 2022-08-04 16:30:00
sankcje

Według agencji Bloomberg Rosja znalazła sposób by obejść sankcje na ropę naftową. Terminal El–Hamra znajduje się w Egipcie.

Według informacji Bloomberga 24 lipca rano do terminalu dostarczono ładunek około 700 tys. baryłek rosyjskiej ropy i już po kilku godzinach inny statek, Chris, zabrał część lub nawet całą tę dostawę z portu. Terminal El-Hamra ma sześć zbiorników, które mogą pomieścić 1,5 mln baryłek ropy naftowej. Umożliwia on też mieszanie rosyjskiego surowca z egipskim.

Co dalej z sankcjami?

Kiedy statek Chris wypływał z terminalu El-Hamra 28 lipca, jego baki były niemal pełne. Teraz jest on zacumowany przy terminalu naftowym Ras-Szokeir na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego, gdzie także można mieszkać ropę rosyjską z egipską.

W czerwcu Rada UE zatwierdziła kolejny pakiet przeciw Rosji. Sankcje przewidują zakaz kupna, importu i przewożenia rosyjskiej ropy naftowej oraz niektórych produktów naftowych do UE. Embargo na ropę naftową dotyczy surowca sprowadzanego drogą morską.

UE łagodzi sankcje wobec Rosji?

Unia Europejska chce dostosować sankcje, które nałożyła na Rosję w wyniku jej zbrojnego ataku na Ukrainę, tak aby nie utrudniały dostaw żywności. Jak twierdzą źródła unijne, niektóre rosyjskie banki odzyskałyby dostęp do niektórych zamrożonych aktywów. Pod warunkiem, że zostanie ustalone, że są one "niezbędne do zakupu, importu lub transportu produktów rolnych i spożywczych, w tym zboża i nawozów".

UE nie chce przyczyniać się do wysokich cen i niedoborów żywności, które już teraz dotykają w szczególności Afrykę i Bliski Wschód. Rosja od dawna twierdzi, że unijne sankcje utrudniają jej eksport zboża i nawozów. Bruksela utrzymuje, że dostawy żywności nie są utrudniane, a skargi odrzuca jako mylące gesty Moskwy.

Mimo to, Unia Europejska chce dostosować zakazy, które nałożyła na Rosję. Plany te mają być zatwierdzone przez kraje UE w środę. Mogą one wtedy uwolnić niektóre zamrożone konta kluczowych banków, takich jak VTB, VEB i Bank Rossiya. Pod warunkiem, że zostanie ustalone, że są one "niezbędne do zakupu, importu lub transportu produktów rolnych i spożywczych, w tym zboża i nawozów”.

Czytaj również: Ukraina: Eksport zbóż możliwy z większej ilości portów?

PAP/fot.pixabay