PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Do ukraińskich portów przypłynęły pierwsze zagraniczne statki

Do ukraińskich portów przypłynęły pierwsze zagraniczne statki

Autor: Świat Rolnika 2022-07-12 19:30:00
statki

Do portów Ukrainy dotarły pierwsze zagraniczne statki, by wywieźć ukraińskie zboże. Wszystko dzięki wyzwoleniu Wyspy Węży i odblokowaniu kanału Bystre.

Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy przystąpiła do organizacji zapewnienia transportu płodów rolnych statkami cywilnymi przez ujście dunajskiego kanału Bystre do Morza Czarnego. Wyspa Węży leży w północno-zachodniej części Morzą Czarnego, tuż przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy.

Pierwsze statki w ukraińskich portach

Wykorzystanie wskazanego kanału stało się możliwe dzięki wyzwoleniu Wyspy Węży z rąk rosyjskich najeźdźców. Wcześniej statki nie mogły wpłynąć do portów, ponieważ były zagrożone ostrzałem przez rosyjskie wojska. Ukraińskie wojsko przeprowadziło w ostatnich tygodniach serię ataków na rosyjski garnizon na Wyspie Węży. 30 czerwca rosyjscy żołnierze wycofali się z Wyspy.

„Wcześniej globalne firmy żeglugowe musiały korzystać z Kanału Sulińskiego ze względu na blokadę żeglugi cywilnej, która doprowadziła do nagromadzenia dużej liczby statków i znacznego zatłoczenia kanału” – dodała służba prasowa.

Marynarka Wojenna dodaje, że większość ukraińskich portów nadal pozostaje zamknięta, a część z nich jest zajęta. Rosyjskie jednostki nadal uderzają w infrastrukturę krytyczną i statki cywilne na Morzu Czarnym.

statki

Czytaj też: Eksport zboża z Ukrainy możliwy jedynie przez trzy porty

agroportal.ua/fot.pixabay