PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / UOKiK nie zajmie się kwestią cukru, ale ma ważny apel

UOKiK nie zajmie się kwestią cukru, ale ma ważny apel

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-26 10:30:00
UOKiK

UOKiK zaapelował zarówno do sprzedawców jak i konsumentówo zachowanie rozsądku przy sprzedaży i zakupach cukru.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał, że reglamentacja towarów jest dozwolona wyłącznie w szczególnych przypadkach np. po ogłoszeniu stanu wyjątkowego. Z tego względu Urząd zaapelował zarówno do sprzedawców jak i konsumentów o zachowanie zdrowego rozsądku przy sprzedaży i zakupach cukru.

Reglamentowanie cukru przez sklepy

W ostatnim czasie byliśmy świadkami prawdziwego boom na cukier. Jak wskazywał Jan Krzysztof Ardanowski polskiego cukru nie brakuje. Sklepy nie przetrzymują dużych zapasów, bo nie mają gdzie tego składować. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał, że reglamentacja towarów jest dozwolona wyłącznie w szczególnych przypadkach np. po ogłoszeniu stanu wyjątkowego. Z tego względu Urząd zaapelował zarówno do sprzedawców jak i konsumentów o zachowanie zdrowego rozsądku przy sprzedaży i zakupach cukru.

UOKiK zaapelował do sprzedawców, aby "gruntownie przemyśleli tego rodzaju działania i uzasadniali przyczynę swoistej „reglamentacji” racjonalnymi, obiektywnymi i weryfikowalnymi przypadkami". Konsumentów natomiast Urząd prosi, by myśleli racjonalnie i unikali zakupów "na zapas”, w przypływie emocji, ponieważ ma to szczególne znaczenie w przypadku żywności, która jak zaznaczono może się przeterminować.

uokik cukier

UOKiK nie zajmie się rynkiem cukru

UOKiK zapytany o to, czy będzie podejmował działania, by wyjaśnić reglamentowanie cukru przez niektóre sklepy, poinformował, że na gruncie obowiązującego prawa reglamentacja określonych towarów jest dozwolona wyłącznie w szczególnych przypadkach określonych przepisami (np. po ogłoszeniu stanu wyjątkowego).

"Stosownie do art. 135 Kodeksu wykroczeń nie jest dopuszczalne odmawianie sprzedaży towaru bez uzasadnionej przyczyny. Zapewne w interpretacji tego ostatniego sformułowania będzie leżeć odpowiedź na wiele pytań dotyczących reglamentacji, a przede wszystkim, jak w praktyce wygląda zastosowanie tego przepisu"  podał Urząd w odpowiedzi.

Zaznaczył, że egzekucja stosowania tego prawa nie leży w kompetencjach UOKiK czy Inspekcji Handlowej, a organów ścigania, w szczególności policji.

Czytaj też: Henryk Kowalczyk: Polsce nie grożą niedobory cukru

fot.pixabay.com