PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Henryk Kowalczyk: Polsce nie grożą niedobory cukru

Henryk Kowalczyk: Polsce nie grożą niedobory cukru

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-21 18:45:00
Henryk Kowalczyk

Polsce nie grożą braki cukru, bądźmy pewni, że zawsze go kupimy – zapewnił w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. 

Wszystkich handlowców, którzy nie mogą zaopatrzyć się w cukier, wicepremier zaprosił do Krajowej Grupy Spożywczej, która ma jego duże zapasy. Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Grupy Spożywczej stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

Henryk Kowalczyk: Polsce cukru nie zabraknie

W ostatnich dniach media informują o braku cukru w sklepach; niektóre sieci, np. Biedronka, wprowadzają limit zakupu cukru przez klientów.

"W Polsce nie zabraknie cukru, jesteśmy trzecim producentem cukru w UE, więc naprawdę mamy go bardzo dużo" – zaznaczył w czwartkowym wpisie na Twitterze szef resortu rolnictwa. Dodał, że "przejściowe trudności w logistyce zagranicznych koncernów handlowych spowodowały tego typu problemy".

Jak zapewnił Henryk Kowalczyk, Krajowa Grupa Spożywcza posiada duże zapasy cukru - "realizuje w pełni kontrakty, ale też i ma duże nadwyżki". 

"Zapraszamy wszystkich tych, którzy nie mogą zaopatrzyć się w cukier gdzie indziej, wszystkich handlowców, do Krajowej Grupy Spożywczej" – wskazał.

Henryk Kowalczyk

Krajowa Grupa Spożywcza realizuje dostawy cukru 

"Popatrzmy spokojnie na zachowania rynkowe i bądźmy pewni, że zawsze cukier kupimy" – stwierdził minister Henryk Kowalczyk.

W czwartek Krajowa Grupa Spożywcza zapewniła podczas konferencji prasowej, że w pełni realizuje kontrakty na dostawy cukru do sieci handlowych. Spółka jest największym dostawcą cukru w Polsce, kontroluje 40 proc. tego rynku. Zgodnie z informacjami podanymi na konferencji Krajowa Grupa Spożywcza produkuje 900 tys. ton cukru rocznie.

Krajowa Grupa Spożywcza informuje na swoich stronach internetowych, że jest największym w Polsce i jednym z największych co do wielkości producentem cukru w Europie. Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Grupy Spożywczej stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

Czytaj też: Henryk Kowalczyk: KGS wprowadzi mechanizm skupu zboża od rolników

PAP/fot.Twitter/Flickr