PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Polacy w tym roku wydadzą na Wielkanoc więcej niż w 2021

Polacy w tym roku wydadzą na Wielkanoc więcej niż w 2021

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-01 16:00:00
Wielkanoc

Polacy planują w tym roku na Wielkanoc wydać o wiele więcej pieniędzy niż przed rokiem. Chcą też te święta spędzić w gronie najbliższych.

Z Barometru Providenta wynika, że po dwóch latach pandemii i ograniczeń w kontaktach społecznych Polacy zamierzają spędzić najbliższe święta w większym gronie rodzinnym. 70 proc. będzie świętować w domu, a 30 proc. planuje odwiedziny u rodziny lub znajomych. W tym roku wydamy również na świąteczne zakupy więcej niż rok temu.

Polacy w tym roku na święta wydadzą więcej

W tym roku na Wielkanoc wydamy średnio 535 zł – o 57 zł więcej niż przed rokiem, ale wciąż znacznie mniej niż przed pandemią.

W 2020 roku, zanim wybuchła pandemia, Polacy deklarowali średnie wydatki na poziomie 637 zł.

"W ramach badania Barometr Providenta zadaliśmy Polakom pytanie dotyczące wydatków na Wielkanoc. Okazuje się, że tegoroczne Święta Wielkanocne będą kosztowały rodzinę średnio 535 zł, jest to kwota o 100 zł niższa niż przed pandemią. Niemniej widać już pozytywne efekty tego, co się dzieje z naszymi emocjami i portfelami, bo jest to kwota o 57 zł wyższa niż w ubiegłym roku" – mówi agencji Newseria Biznes Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska.

Wyższe niż 600 zł wydatki planują respondenci z tylko jednej grupy wiekowej – 55+. Tutaj deklarowana średnia to prawie 660 zł.

"Najwięcej na Święta Wielkanocne, podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia, wydadzą osoby starsze i mieszkańcy małych miejscowości oraz wsi. Najmniej na święta wydadzą osoby najmłodsze, między 20. a 25. rokiem życia, oraz mieszkańcy dużych miast"– podkreśla Karolina Łuczak.

Średni budżet najmłodszych nie przekracza 450 zł, ale aż 42 proc. chce zamknąć wydatki w kwocie 200 zł.

Wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc w gronie najbliższych 

Niezależnie jednak od planów wydatkowych większość Polaków zamierza spędzić Wielkanoc z rodziną. 70 proc. będzie świętować w domu, a 30 proc. odwiedzi znajomych lub członków rodziny. Zwyczaj świątecznego niedzielnego śniadania kultywuje 90 proc. Polaków. 82,5 proc. ankietowanych wybiera się do kościoła na święcenie pokarmów.

"Najpopularniejszymi tradycjami świątecznymi są malowanie jaj, śmigus-dyngus oraz przygotowanie świątecznych potraw. Co ciekawe, wśród tradycji świątecznych jest też mycie okien, 50 proc. badanych deklaruje, że jest to dla nich typowa forma spędzania czasu i przygotowań do świąt" – mówi rzeczniczka Providenta.

Polacy nie wyobrażają sobie świątecznego stołu bez jajek. Twierdzi tak 91 proc. ogółu badanych, a wśród najstarszych respondentów odsetek takich odpowiedzi wynosi 96,5 proc. Na drugim miejscu jest biała kiełbasa (55,6 proc.), a na trzecim żurek (50,5 proc.). Na barszcz biały wskazało ok. 35 proc. badanych. Z deserów najczęściej wybieramy mazurki i baby wielkanocne.

Przeczytaj również: 21 wielkanocnych ciekawostek! „W UK 25% dzieci myśli, że Wielkanoc to urodziny zajączka…”

fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski

Czas na zbadanie nerki. Rusza nowa kampania edukacyjna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Pierwsza w Polsce stacja wodorowa została otwarta w Krakowie


Autor: Sebastian Wroniewski

Nowa Biała rok po wielkim pożarze. Odbudowano wszystkie domy


BULT SMOGOWICZE